A fáradtság, vérszegénység, hányinger és az emésztési problémák a B12-vitaminhiányra utaló jelek közé tartoznak. Emellett olyan tünetekhez is vezethet, amelyek a központi idegrendszert érintik.
• A B12-hiány 8 jele a fáradtság, vérszegénység, hányinger, emésztési problémák, gyengeség, bőrfertőzések, mentális zavartság és idegproblémák.
• A szervezet azon részei, amelyek optimálisan működnek – amikor a B12 szintje megfelelő -, jól mutatják, mennyire létfontosságú ez a vitamin, különösen azért, mert felelős a vörösvértestek termeléséért és az egészséges idegrendszer fenntartásáért.
• Lehet, hogy nem is veszi észre, hogy a B12-vitamin hiánya mennyire szerteágazó és legyengítő lehet, amíg az olyan problémák, mint a fáradtság, hányinger, látási problémák és más panaszok nem alakulnak át komolyabb rendellenességekké és betegséggé.
• Mint a legtöbb vitamint, a B12-t sem a szervezet állítja elő, ezért más forrásból kell pótolni – nevezetesen az élelmiszerekből és a táplálékkiegészítőkből.
• Az alacsony B12-szint sárgás bőrszínt, demenciát, vérszegénységet és csontritkulást okozhat.
Ha olyan tüneteket tapasztal, mint a fáradtság, zsibbadás, enyhe hányinger, homályos látás, vagy feledékenység, könnyen gondolhatja, hogy különféle betegségekben szenved. Ezek közül néhány ijesztő lehet, de az egyik lehetséges magyarázat, amire talán nem is gondol, a B12-vitamin (más néven kobalamin) hiánya.
Az amerikai lakosság közel fele B12-vitaminhiányos, de a tünetek annyira változatosak, hogy nehéz megmondani, pontosan hány ember esetében áll fenn a hiány – írja a Harvard Health, amely egy 62 éves férfi két hónapos időszak alatt jelentkező, látszólag egymástól független tüneteit ismerteti. A The New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban(1) megjelent esettanulmány szerint a férfi:
„Zsibbadást és „tűszúrást” tapasztalt a kezeiben, valamint mozgási nehézségeket, súlyos ízületi fájdalmat, sárgaságot és fokozott légszomjat… Lehetett volna rosszabb is – a súlyos B12-vitaminhiány mély depresszióhoz, paranoiához, téveszmékhez, memóriazavarokhoz, inkontinenciához, íz- és szaglásvesztéshez és még sok máshoz vezethet.”(2)
Az a baj, hogy az ilyen tünetek miatt az emberek inkább a kezelésre koncentrálnak, mintsem a probléma forrására. De előbb-utóbb, a B12-vitamin hiánya a szervezetben olyan pusztító lehet, hogy súlyos rendellenességekhez vezethet, például Alzheimer-kórhoz, Crohn-betegséghez és visszafordíthatatlan agykárosodáshoz.
Az alacsony B12-vitaminszint tünetei nem is annyira függetlenek egymástól
A B12-vitaminhiány okozta tünetek listája hosszú, de sok közülük a központi idegrendszert érinti. Ha a szervezetben nincs elegendő B12-vitamin, az olyan tüneteket is okozhat, mint a rossz látás, gyengeség, bizsergés a kézben, vagy a lábban. 8 gyakori jel, amely alacsony B12-szintre utal:
• Fáradtság
• Vérszegénység
• Hányinger
• Emésztési problémák
• Gyengeség
• Bőrfertőzések
• Mentális zavartság
• Idegproblémák
Fontos azonban azt is megérteni, hogy a B12-vitamin hiánya a test több területét is hátrányosan érintheti, és bár sok tünet látszólag nem kapcsolódik egymáshoz, az egyik probléma gyakorta vezet egy másikhoz.
Az alacsony B12-szint vérszegénységet okozhat
A B12-vitamin szükséges az idegrendszer egészségének megőrzéséhez, valamint a DNS előállításához, amely minden sejt genetikai anyaga.(3) A B12-vitaminra a vörösvértestek előállításához is szükség van, amelyek az oxigént szállítják a szervezetben.
B12-hiány esetén azonban sok vörösvértest rendellenesen képződik. A túl kevés vörösvértest, vagy egyes vörösvértestekben a hemoglobin abnormálisan alacsony szintje vérszegénységet okoz, ami az egyik leggyakoribb és leglátványosabb jele annak, hogy a hiány kezd egyre súlyosabbá válni.(4)
A korábban felsorolt tünetek közül a vérszegénység gyengeséget, fáradtságot, szédülést, hideg kezeket és lábakat, sápadt bőrt és mellkasi fájdalmat okozhat, amelyek azért jelentkeznek, mert a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy az oxigénben gazdag vért képes legyen eljuttatni a test valamennyi részébe – írja a The National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI).(5) Ez viszont szabálytalan szívveréshez, vagy ritmuszavarhoz, szívnagyobbodáshoz, sőt szívelégtelenséghez is vezethet.(6)
A B12-hiány mielőbbi felismerése kulcsfontosságú, mivel ha nem kezelik, maradandó károsodást okozhat a szervezetben.(7) A Linus Pauling Intézet szerint(8) a B12-hiány számos más súlyos betegségben és kórképben is szerepet játszhat, többek között:
• Mellrák(9)
• Krónikus gyomorgyulladás(10)
• Depresszió(11)
• Velőcsőzáródási rendellenességek(12)
• Csontritkulás(13)
• Gyomorrák(14)
• Pajzsmirigy-alulműködés(15)
• DNS-károsodás(16)
Miként okoz az alacsony B12 szint sárgás bőrt és demenciát?
A B12-vitamin elengedhetetlen a központi idegrendszer egészségének megőrzésében, beleértve az idegimpulzusok továbbítását és az idegeket védő és „szigetelő” mielinhüvelyek képződését. E védőszigetelés nélkül az idegek károsodhatnak, ami olyan tünetekhez vezethet, mint a „tűszúrás” érzése a kézben és a lábban, valamint a központi és a perifériás idegrendszer károsodása.(17)
Ha azt tapasztalja, hogy a bőre sápadt, vagy sárgás színű, az figyelmeztető jel arra, hogy a szervezete nem képes megfelelő számú vörösvértestet termelni. Lehet, hogy nem gondolt rá, de a bőre alatt keringő vörösvértestek adják a bőr egészséges színét.
A B12-vitamin hiánya megaloblasztos vérszegénységet okozhat, ami azt jelenti, hogy a csontvelőben termelődő vörösvértestek nagyok és törékenyek. Ezek a vörösvértestek túl nagyok ahhoz, hogy a csontvelőből a keringésbe kerüljenek, így kevesebb vörösvértest kering a szervezetben, és a bőr sápadtnak tűnhet.
Ezen sejtek törékenysége továbbá azt eredményezi, hogy sok közülük lebomlik, ami túlzott bilirubinszintet okoz. A bilirubin egy enyhén vörös vagy barna színű anyag, amelyet a máj termel a vörösvértestek lebontásakor. A magas bilirubinszint adja a bőr és a szem sárga színét. Ez csecsemőknél is gyakran megfigyelhető.(18)
Mintha ezek a problémák nem lennének elegek, a B12-hiányban szenvedők gondolkodási problémákat is tapasztalhatnak, amelyek később az orvosok által kognitív zavarnak, vagy demenciának nevezett betegséggé alakulhatnak.(19)
A tünetek gyakran akkor válnak nyilvánvalóvá, amikor valakinek gondolkodási nehézségei és memóriazavarai vannak, mégis gyakran ezt kezelik, ahelyett, hogy feltárnák a B12-hiány lehetséges okát, ami enyhíthetné a tüneteket.
Egy 2012-ben Ausztráliában végzett átfogó felülvizsgálat összefüggéseket tárt fel az alacsony B12-vitaminszint és a neurodegeneratív betegségek között. 43 vizsgálatból kiderült, hogy „a szubklinikai alacsony-normális értékek összefüggésbe hozhatók az Alzheimer-kórral, az érrendszeri demenciával és a Parkinson-kórral.”(20) Egy másik kutatás megjegyzi:
„A B12-vitamin hiányát mindig meg kell keresni, ha egy beteg memóriazavarral jelentkezik, mivel kezeléssel általában visszafordítható.
Számos neuropszichiátriai tünetet is megfigyeltek, közülük sokat megaloblasztos vérszegénység nélküli betegeknél.
Az ilyen neuropszichiátriai tünetek közé tartozik a memóriazavar, pszichózis, beleértve a hallucinációkat és téveszméket, fáradtság, ingerlékenység, depresszió és személyiségváltozás.”(21)
A B12-hiány gyakran a szájüregben mutatkozik meg
A vérszegénység gyakori tünete a szájüregi fekély, amelyet néha aftás fekélynek is neveznek. Ezek a kis sárga, vagy fehér fekélyek megjelenhetnek az ínyen vagy az ajkak belsejében. Bár általában egy-két héten belül elmúlnak, gyakran elég fájdalmasak.
A B12-hiány azonban más szájüregi betegségeket is okozhat, köztük a nyelvet érintő panaszokat. Egy vizsgálat részletesen bemutatja annak a középkorú női betegnek az esetét, akinek több hónapon keresztül állandó égő érzés volt a nyelvén.
A nőnél glossitist (nyelvgyulladást) diagnosztizáltak, amely láthatóan duzzadt, sima, vörös nyelvet okoz, majd egyszeri B12-vitamin-injekciót kapott, amely „három nap múlva a tünetek teljes megszűnését és a nyelv normális klinikai megjelenését eredményezte”.(22)
Hogyan optimalizáljuk a B12-vitaminszintet?
Egyes embereknél nagyobb a vitamin-, vagy ásványianyag-hiány kockázata, mint másoknál, de ebben az esetben a vegánok és a vegetáriánusok különösen veszélyeztetettek, mivel a B12 állati eredetű készítményekből származik. Emellett az idősebb felnőttek, a gyomor-bélrendszeri és felszívódási zavarokkal küzdő emberek is veszélyeztetettek.
Tanulmányok azt is kimutatták, hogy mind a metformin (cukorbetegség esetén alkalmazott), mind a protonpumpa-gátlók (gyomorsav kezelésére szolgáló gyógyszerek) hosszú távú alkalmazása növeli a B12-vitaminhiány kockázatát, ami alapján a kutatók e két gyógyszert szedő betegek B12-vitaminszintjének rendszeres ellenőrzését javasolják.(29) A B12-vitaminhiányos betegeknél a B12-vitaminszintek rendszeres ellenőrzése is indokolt.
Mivel a szervezet nem tudja előállítani, a B12-vitamint más forrásból, nevezetesen élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből kell bevinni. Ez azt jelenti, hogy a kobalamin, vagy B12-vitamin jó forrásai a következők:
Bio:
• Marhahús és marhamáj
• Bárányhús
• Szarvashús
• Fésűkagyló
• Csirkehús és tojás
• Élesztő
Ami a pótlást illeti, a National Institutes of Health (NIH)(30) szerint a 14 év felettieknek naponta átlagosan 2,4 mcg (31) B12-vitamint kellene bevenniük, a várandós nőknek 2,6 mcg-ot, a szoptató anyáknak pedig 2,8 mcg-ot. Az újszülötteknek és a 13 év alatti gyermekeknek 0,4 és 1,8 mcg közötti mennyiségre lenne szükségük.
(Megj.: Ezek az ajánlások kifejezetten alacsonyak, 14 év felett az ajánlott mennyiség naponta 300-500 mcg, terhesség esetén pedig 500 mcg, vagy még több, 2 adagra elosztva. Gyermekeknél 50-100 mcg, csecsemőknél pedig 10-20 mcg ajánlott.)(32)
Azt is fontolja meg, hogy milyen típusú B12-vitamin-kiegészítőt választ! A cianokobalamin, a szintetikus forma(33) és a metilkobalamin, az élelmiszerekben természetesen előforduló változatok közül a metilkobalamin a jobb választás, többek között azért, mert a szervezet nagyobb mennyiségben képes megkötni.(34)
Dr. Joseph Mercola