A hosszú COVID egy tartós tünetegyüttes, amely a fertőzést követően hetekig, hónapokig vagy akár évekig is elhúzódhat. A hosszú COVID egyik lehetséges tünete az agyi köd.
Ha Ön vagy szerettei a hosszú COVID okozta agyi ködöt tapasztalnak, valószínűleg tudni szeretnék, hogy mindez mikor fog megszűnni. Az orvosok és a kutatók folyamatosan vizsgálják ezt a jelenséget.
Ebben a cikkben elmagyarázzuk, mi a hosszú COVID okozta agyi köd, és meddig tarthat. Kitérünk továbbá a tünetek kezelésére vonatkozó javaslatokra és arra is, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni.
Pontosan mi a COVID-agyköd?
Az agyköd egyike a hosszú COVID számos lehetséges tünetének. Bár az „agyi köd” nem orvosi kifejezés, mégis számos olyan tünet leírására használják, amelyek többek között a kognitív képességeket és a memóriát befolyásolják:
• Lassúnak vagy homályosnak mondható gondolatok
• Koncentrációs és figyelemzavarok
• Nehézségek a döntéshozatalban
• Memóriazavarok
• Szellemi fáradtság
• Zavarodottság
A kutatók becslése szerint a COVID-19-en átesett emberek 43%-a tapasztalja világszerte a hosszú COVID egyes tüneteit. Azt is megállapították, hogy a fáradtság után a memóriazavar a hosszú COVID második leggyakrabban előforduló tünete, amely az agyköd egyik jellemzője.
A COVID-19 utáni agyköd pontos oka ismeretlen. Az egyik elmélet szerint a COVID-19 által okozott magas szintű gyulladás vagy immunaktivitás befolyásolhatja az agyműködést. Ennek bizonyítására azonban további kutatásokra van szükség.
Általában meddig tart a COVID-agyköd?
Mivel a COVID-19 már néhány éve létezik, a kutatók egyre részletesebb ismereteket szereznek a betegség hosszú távú hatásairól. De még mindig nem világos, hogy az ilyen tünetek, mint az agyköd, pontosan meddig tarthatnak.
Az alábbiakban néhány kutatási eredményt ismertetünk.
Az agyi köd a COVID-19 utáni hónapokban tetőzik, majd fokozatosan javul.
Egy 2021-es kutatás célja az volt, hogy részletesen megvizsgálja a hosszú COVID-tüneteket egy 56 országból származó több mint 3000 fős kohorszban. A vizsgálatban a résztvevőknek egy online kérdőívet kellett kitölteniük.
A kutatók megállapították, hogy a válaszadók 88%-ának voltak kognitív vagy memóriaproblémái. A COVID-19 fertőzést követő első néhány hónapban megnőtt az ilyen tünetek előfordulásának valószínűsége, majd csökkenni kezdett.
Azonban a COVID-19 tüneteinek megjelenését követő 7. hónap elején a válaszadók még 55,5%-a számolt be kognitív problémákról és 50,5%-a memóriaproblémákról.
Egy másik, 2021-es vizsgálatban a hosszú COVID okozta agyi ködben szenvedő személyeket kértek meg arra, hogy írják le tapasztalataikat. A fenti kutatáshoz hasonlóan a legtöbb résztvevő arról számolt be, hogy az agyköd a COVID-19 fertőzést követő első néhány hónapban jelentkezett.
A kutatók 4-6 hónappal az első értékelés után e-mailben követték nyomon a résztvevőket. A válaszadók 65%-a úgy érezte, hogy az agyi köd tünetei fokozatosan javulnak.
Az agyi köd tünetei még hónapokig fennmaradhatnak
Egy 2022-es kutatás megvizsgálta a hosszú COVID betegségben és az olyan neurológiai tünetekben, mint az agyi köd, szenvedő egyének felépülését. A résztvevők COVID-19 tüneteinek megjelenése óta eltelt átlagos idő 14,8 hónap volt.
A kezdeti értékelés után a kutatók 6-9 hónapon keresztül követték nyomon a résztvevőket. A megfigyelés során nem tapasztaltak jelentős változást az agyi ködről szóló jelentésekben a kezdeti értékeléshez képest.
Ennek ellenére a résztvevők úgy érezték, hogy kognitív funkcióik javulnak. A kutatók azonban megjegyezték, hogy a vizsgálatban résztvevők életminőségének mutatói továbbra is alacsonyabbak maradtak, mint az átlagos népességé.
A kutatások azt mutatják, hogy az agyi köd általában a COVID-19 fertőzést követő hónapokban tetőzik, majd idővel javulni kezd.
Ugyanakkor lehetséges, hogy az agyköd tünetei még hosszú hónapokig fennmaradnak. Újabb tanulmányok szerint az agyi köd tünetei a COVID-19 fertőzés után több mint egy évig is fennállhatnak.
Mit tehet a COVID agyi köd tüneteinek kezelése érdekében?
Nincs egyetlen bevált módszer az agyi köd tüneteinek csökkentésére a COVID-19 fertőzés után. Mégis, az alábbi javaslatok közül néhány kipróbálása segíthet:
• Tervezze meg a napjait: Hasznos lehet, ha kialakít egy napi rutint, és célokat tűz ki arra vonatkozóan, hogy mit szeretne elérni minden egyes nap.
• Vegyen vissza a tempóból: Próbálja meg elkerülni, hogy túlságosan stresszes legyen a mindennapokban. Ne féljen szüneteket tartani, ha kimerültnek vagy túlterheltnek érzi magát.
• Legyen aktív: A testmozgás jót tesz az általános egészségnek. Javíthatja a hangulatát, jótékonyan hat az agy egészségére és csökkenti a stresszt. Próbáljon meg a hét nagy részében rendszeresen testmozgást végezni.
• Aludjon eleget: A rossz alvás negatívan befolyásolhatja az egészségét. Próbáljon rendszeres alvási ritmust kialakítani, és gondoskodjon arról, hogy a hálószobája csendes, sötét és kellemes hőmérsékletű legyen.
• Táplálkozzon kiegyensúlyozottan: Mivel a gyulladás szerepet játszhat az agyköd kialakulásában, érdemes fokozatosan elhagyni a finomított szénhidrátokat, a gyulladáskeltő növényi olajokat, és növelni az omega-3, valamint a D-vitamin bevitelét.
• Csökkentse a stresszt: A hosszan tartó COVID-tünetek stresszesek lehetnek. Fontolja meg az olyan stresszkezelési technikákat, mint a légzőgyakorlatok, a meditáció, a jóga vagy akár egy hobbi, amely örömet okoz.
• Kapcsolattartás: A társas kapcsolatok fontosak, ezért szánjon időt a családjával és a barátaival való együttlétre. A hosszan tartó COVID-ban szenvedők számára létrehozott támogató csoporthoz való csatlakozás szintén segíthet abban, hogy kapcsolatot teremtsen másokkal, akik hasonló problémákkal küzdenek.
Az agyköddel való megbirkózás kihívást jelenthet, de fontos a türelem. Előfordulhat, hogy különböző stratégiák kombinációit kell kipróbálnia, mielőtt megtalálja azt, amelyik a legjobban segíti a tünetek kezelését.
Mikor kell segítséget kérni?
Sok, a hosszú COVID miatt agyi ködben szenvedő ember tapasztalja, hogy tünetei az idő múlásával lassan javulnak. Van azonban néhány jel arra, hogy itt az ideje beszélni egy orvossal az agyi ködről.
Keresse fel orvosát, ha a tünetei:
• Romlanak
• Aggodalomra adnak okot vagy komoly problémákat okoznak
• Jelentősen zavarják a mindennapi életét
Még mindig tanuljuk, hogyan lehet hatékonyan kezelni a hosszú COVID miatt kialakuló agyi ködöt. Orvosa azonban együtt dolgozva Önnel olyan stratégiákat alakíthat ki, amelyek segítségével hatékonyabban kezelheti a tüneteit.
Összefoglalva
Az agyi köd a hosszú COVID gyakori tünete. Bár az idő múlásával fokozatosan javulhat, lehetséges, hogy az agyköd tünetei még hónapokkal vagy évekkel a COVID-19 után is fennállnak.
Ha agyköddel küzd, az olyan stratégiák, mint a gyulladáscsökkentő étrend, a rendszeres testmozgás, a stressz kezelése és az elegendő alvás segíthetnek a tünetek kezelésében. Feltétlenül keresse fel orvosát, ha az agyi köd súlyosbodik vagy zavaróvá válik a mindennapi életében.
Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
Hivatkozások:
Ali ST, et al. (2022). Evolution of neurologic symptoms in non-hospitalized COVID-19 “long haulers”.
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acn3.51570
Callan C, et al. (2021). ‘I can’t cope with multiple inputs’: A qualitative study of the lived experience of ‘brain fog’ after COVID-19.
bmjopen.bmj.com/content/12/2/e056366
Chen C, et al. (2022). Global prevalence of post-coronavirus disease 2019 (COVID-19) condition or long COVID: A meta-analysis and systematic review.
academic.oup.com/jid/advance-article/doi/10.1093/infdis/jiac136/6569364
D’Arcy RCN, et al. (2021). Mitigating long-term COVID-19 consequences on brain health.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8502890/
Davis HE, et al. (2021). Characterizing long COVID in an international cohort: 7 months of symptoms and their impact.
thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(21)00299-6/fulltext
Krishnan K, et al. (2022). Multidisciplinary approach to brain fog and related persisting symptoms post COVID-19.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8809226/
Long COVID: Brain fog. (2022).
nhsinform.scot/long-term-effects-of-covid-19-long-covid/signs-and-symptoms/long-covid-brain-fog/
Long COVID or post-COVID conditions. (2022).
cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/long-term-effects/index.html