• Az olyan autoimmun betegségek, mint a reumás ízületi gyulladás és a szklerózis multiplex akkor alakulnak ki, amikor az immunrendszer tévesen a szervezet ellen fordul.
• Új kutatások szerint a D-vitamin-kiegészítők segíthetnek az autoimmun betegségek megelőzésében.
• Szakértők szerint a legújabb tanulmány értékes információkkal szolgál a D-vitamin alkalmazásáról az autoimmun betegségek kialakulásának csökkentésében.
• Hozzáteszik azonban, hogy több, különféle csoportok bevonásával végzett kutatásokra van szükség.
A The BMJ-ben megjelent új tanulmány szerint a D-vitamin szedése 5 éven keresztül 22 százalékkal csökkentette az autoimmun betegségek kialakulását.
„Ez a több mint 25 000 idős amerikai felnőtt bevonásával végzett vizsgálat bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a napi 2000 NE/nap D-vitamin vagy a D-vitamin és omega-3 zsírsavak kombinációjának 5 éven át történő napi szedése csökkenti az autoimmun betegségek előfordulását, és a további 2 éves szedést követően még kedvezőbb hatást tapasztaltak” – írták a tanulmány szerzői.
„Ezen eredmények klinikai jelentősége nagy, mivel ezek jól tolerálható, nem toxikus étrend-kiegészítők, és nincsenek más hatékony kezelések az autoimmun betegségek kialakulásának csökkentésére.
Az autoimmun betegség egy olyan állapot, amelyekben az immunrendszer tévesen megtámadja a szervezetet. Ezen betegségek közé tartozik a reumás ízületi gyulladás (RA), a lupusz és a szklerózis multiplex (MS).
Az Egyesült Államokban több mint 24 millió ember él autoimmun betegséggel.
További 8 millió embernek van autoantitest a vérében, amely arra utal, hogy fennáll az esélye egy autoimmun betegség kialakulásának.
Az autoimmun betegségek pontos okai továbbra sem ismertek, de valószínűleg több tényező kombinációjára vezethetők vissza.
„Úgy gondoljuk, hogy az autoimmun betegségek olyan személyeknél jelentkeznek, akik genetikailag hajlamosak az autoimmun betegségek kialakulására. Ezen kívül a környezeti tényezők is szerepet játszhatnak az autoimmun betegségek kialakulásában” – mondta a Healthline-nak Dr. Elizabeth Volkmann, a UCLA Scleroderma Programjának igazgatója.
A kutatás fontossága
Volkmann szerint a BMJ-ben közzétett kutatás mérföldkőnek számít az autoimmun betegségek megelőzése terén.
„Ez volt az egyik első olyan tanulmány, amely az autoimmun betegségek elsődleges megelőzését vizsgálta D-vitamin-pótlással” – mondta.
„Számos megfigyeléses vizsgálat bizonyította, hogy az alacsony D-vitamin szint összefügg bizonyos autoimmun betegségekkel. Emellett van néhány tanulmány, amely a D-vitamin-pótlást az autoimmun betegségek kezelésében vizsgálja. De nagyon kevés olyan vizsgálat volt, amely az autoimmun betegségek kialakulásának megelőzésére szolgáló gyógymódként vizsgálta” – magyarázta.
Dr. Marilyn Tan, a kaliforniai Stanford Egyetem klinikai docense szerint a tanulmány eredményei ígéretesek.
„Farmakológiai szempontból valójában nincs sok olyan készítmény, amelyet határozottan ajánlhatnánk a betegség megelőzésére. Természetesen fontos a stressz csökkentése, az egészséges életmód és mindezek együttese, hogy megelőzzük az autoimmun betegség súlyosbodását. De tényleg nincs olyan gyógyszer, amely bizonyítottan képes lenne csökkenteni a progressziót” – mondta Tan a Healthline-nak.
„Mondhatjuk-e, hogy határozottan csökkenti az autoimmun betegség progressziójának kockázatát? Azt hiszem, ezt nehéz megmondani” – mondta.
„De ugyanakkor nagyon valószínűtlen, hogy ártalmas lenne” – tette hozzá Tan. ” Ezen kívül a D-vitaminnak más előnyei is vannak. Például segít a csontritkulás megelőzésében, valamint a csontjaink egészségének megőrzésében. Másrészt pedig… a gyulladásos és autoimmun betegségek néha növelhetik a csontritkulás kockázatát. Így ebben is segíthet a D-vitamin”.
Kilátások
Korábbi kutatások szerint a D-vitamin segíthet a gyulladásban és az immunitásban egyaránt szerepet játszó gének szabályozásában.
A szakértők szerint azonban további, szélesebb populációkra kiterjedő kutatásokra van szükség annak megerősítésére, hogy a D-vitamin valóban csökkenti-e az autoimmun kockázatot a különböző csoportokban.
„Ez a tanulmány szép bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a D-vitamin-pótlás megelőzheti az autoimmun betegség kialakulását, de specifikusan a betegek ezen populációjában, tehát az 50 vagy 55 év feletti betegeknél” – mondta Volkmann.
„Az autoimmun betegségek többsége a szülőképes korú nőknél fordul elő, tehát sokkal fiatalabbak, mint az 50 és 55 évesek. Ezért azt hiszem, mindenképpen érdemes lenne megnézni, hogy ugyanezeket az eredményeket kapnánk-e, ha a betegek fiatalabb populációját vizsgálnák, egy olyan betegpopulációt, amelynél nagyobb az autoimmun betegség kialakulásának valószínűsége” – mondta.
Elizabeth Pratt