Bár a kókuszolaj az elmúlt néhány évben kiverekedte magát abból a tévhitből, miszerint egy halálos telített zsírsav lenne, azonban még mindig nem kapta meg a kellő figyelmet, amit igazán megérdemelne. A kókuszolaj nem csak egy „jó” zsír, hanem egy kivételes gyógyító hatóanyag is, rengeteg hasznos egészségügyi alkalmazással.
Néhány példa ennek a „jó” telített zsírnak a terápiás tulajdonságaira:
• Zsírégető hatás: Ironikus, nem igaz? Egy telített zsír, amely felgyorsíthatja a zsigeri zsírvesztést. Nos, most már két megbízható humán tanulmány is bizonyítja, hogy mindössze napi két adag evőkanál (30 ml) mennyiség, férfiak és nők esetében egyaránt, 1-3 hónapon belül képes csökkenteni a hasi zsírt.
• Serkenti az agyműködést: Egy ma már híres, 2006-ban a Neurobiology of Aging című folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a közepes láncú trigliceridek – amelyek legnagyobb arányban a kókuszolajban találhatók – beadása 20 Alzheimer-kórban vagy enyhe kognitív zavarban szenvedő alany esetében a ketontestek jelentős növekedését eredményezte (mindössze 90 perccel a kezelés után), ami mérhető kognitív javulással járt a kevésbé súlyos kognitív diszfunkcióval rendelkezőknél[i].
• Fejtetvek ellen: A kókuszolaj ánizs spray-vel kombinálva hatásosabbnak bizonyult a permetrin nevű rovarölő szerrel szemben (.43%).[ii].
• Sebek gyógyítása: A kókuszdiót ősidők óta használják sebgyógyításra. A gyógyhatások mögött meghúzódó három azonosított mechanizmus a következő: képes felgyorsítani a bőrsejtek újraképződését, javítani az antioxidáns enzimaktivitást és serkenteni a magasabb kollagén keresztkötést a javítandó szövetben[iii]. A kókuszolajról még azt is kimutatták, hogy együttműködve a hagyományos kezelésekkel, például az ezüst-szulfadizinnel, elősegíti az égési sebek gyorsabb gyógyulását[iv].
• NSAID (nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer) alternatíva: A kókuszolaj bizonyítottan gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és lázcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik[v].
• Fekélyellenes hatás: Érdekes módon a kókusztej (amely kókuszolaj-összetevőket tartalmaz), NSAID-alapú fekélyellenes szerként ugyanolyan hatásosnak bizonyult, mint a hagyományos gyógyszer, a szukralfát[vi].
• Gombaellenes hatás: 2004-ben 52 fajta Candida izolátummal szemben alkalmaztak kókuszolajat. A Candida albicans leghírhedtebb formája mutatta a legnagyobb érzékenységet. A kutatók megjegyezték: „A kókuszolajat érdemes lenne használni a gombás fertőzések kezelésében, tekintettel az újonnan megjelenő gyógyszerrezisztens Candida-fajokra.”[vii]
• Tesztoszteron fokozó: Kiderült, hogy a kókuszolaj csökkenti az oxidatív stresszt a patkányok heréiben, ami jelentősen magasabb tesztoszteronszintet eredményezett[viii].
• A prosztata gyulladásának csökkentése: Kiderült, hogy a kókuszolaj csökkenti a tesztoszteron által kiváltott jóindulatú prosztatanövekedést patkányokban[ix].
• Vérzsír-összetétel optimalizálása: A kókuszolaj javítja az LDL:HDL arányt azok vérében, akik rendszeresen fogyasztják. Tekintettel erre a hatásra, a kókuszolajat már nem lehet elvetni, mint „azt a telített zsírt, amely elzárja az artériákat”.
• Zsírban oldódó tápanyagok felszívódása: A kókuszolaj hatékonyabb a finomított növényi olajoknál a paradicsom karoténeinek felszívódásánál.[x].
• Csontok egészsége: A kókuszolaj bizonyítottan csökkenti a csonton belüli oxidatív stresszhatást, ami megelőzi a csontok szerkezeti károsodását[xi].
• Fényvédő: A kókuszolaj az UV-sugarakat 30%-ban képes blokkolni. Ez azért jó, mert míg az UVA-sugarak károsítják a bőrt, addig az UVB-sugarak (mérsékelt kitettség esetén) kifejezetten előnyösek.[i].
• Rovarriasztó: Meglepő módon a kókuszolaj hatékonyabbnak bizonyult a rovarok távoltartásában, mint a rovarriasztó DEET[xii].
Természetesen, amikor a kókuszolajról beszélünk, csak egy részét nézzük a kókuszdiónak. Minden egyes összetevő, beleértve a kókuszdióhéj rostjait, a kókuszfehérjét és a kókuszvizet, kísérletileg igazolt terápiás alkalmazásokkal rendelkezik.
Sayer Ji