Hírlevél feliratkozás

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy értesüljön a legfrissebb cikkeinkről.

    Ezek is érdekelhetik

    A neurotoxikus növényvédő szerek megzavarják a bélmikrobiomot, növelve a Parkinson-kór kockázatát

    A long Covid elleni harc

    Antibiotikum-kvíz

    Facebook Instagram
    iFitiFit
    Facebook Instagram
    hírlevél
    • Főoldal
    • Egészség
    • Pszichológia
    • Táplálkozás
    • Életmód
    • Fitness
    • COVID-19
    • Vitaminkedvezmények
    • Archívum
    iFitiFit
    Facebook
    Főoldal»Egészség»A magas kortizolszint ráncokat és hajhullást okozhat

    A magas kortizolszint ráncokat és hajhullást okozhat

    Kortizol

    A magas kortizolszint hajhulláshoz és a bőr ráncosodásához vezethet. Bizonyos növényi kivonatok hatékonyan csökkenthetik az emelkedett kortizolszintet.

    Az életkor előrehaladtával a legtöbb hormon szintje csökken a szervezetünkben. Ez azonban nem igaz a kortizolra.

    Számos tanulmány kimutatta, hogy a kortizolkoncentráció a középkor után emelkedik.(1,2)

    A stressz szintén növeli a kortizolszintet.(1,3)

    Az idősebb felnőttek emelkedett kortizolszintje összefügg a krónikus betegségek és a halálozás magasabb kockázatával.(1)

    A krónikusan emelkedett kortizolszint a bőrt és a hajat is károsítja.(4,5)

    A kutatók olyan növényi kivonatokat azonosítottak, amelyek segítségével biztonságosan csökkenthető a kortizolszint.(6,7)

    Ez segíthet a bőr és a haj egészségének megőrzésében.

    Egy vizsgálatban a résztvevők 72%-a, akik licsi-zöld tea kivonatot fogyasztottak, a finom ráncok észrevehető csökkenéséről, valamint a haj növekedésének és vastagságának javulásáról számoltak be.(8)

     

    Pontosan mi is a kortizol?

     

    A kortizol egy olyan hormon, amely fontos szerepet játszik számos alapvető élettani folyamatban, többek között a stresszre adott válaszreakcióban. Gyakran „stresszhormonnak” is nevezik.(3)

     



     

    A kortizol szintje a vérben általában hullámzik. Jellemzően kora reggel tetőzik, majd fokozatosan csökken, és éjfél körül éri el a legalacsonyabb szintet.(9)

    A krónikus stressz azonban megzavarja ezt a napi ritmust.(10)

    Emellett számos tanulmány azt mutatja, hogy az idősebb felnőttek átlagos kortizolszintje az életkor előrehaladtával fokozatosan emelkedik.(1,2)

    A megnövekedett kortizolszint összefüggésbe hozható a magasabb vércukorszinttel, a magas vérnyomással, az immunrendszer gyengülésével, az izomvesztéssel, az alacsony csonttömeggel és a kognitív hanyatlással.(1)

    A krónikusan emelkedett kortizolszint a bőrre és a hajra is káros hatással van.(4,5)

     

    Kortizoltermelés

     

    A kortizolt elsősorban a mellékvesék termelik, amelyek a vesék tetején helyezkednek el.

    Amikor az agy stresszt érzékel, a mellékvesék kortizolt szabadítanak fel.(9)

    Más szervek és szövetek, beleértve a bőrt is, szintén termelnek kortizolt.(11,12)

    Az epidermisz (a bőr legkülső rétege), a dermisz (a bőr belső rétege), a melanociták (melanin-termelő sejtek) és a szőrtüszők egyaránt szintetizálják a kortizolhormont.(11)

    Mind a fizikai, mind a pszichés stressz beindíthatja a kortizol kiválasztását a bőrből.(10)

    A kortizol aktivitását szabályozó enzimek szintén megtalálhatók a bőrben és a szőrtüszőkben.(11,13)

    Az egyik kulcsfontosságú enzim a 11-béta-hidroxiszteroid-dehidrogenáz-1 (11-béta-HSD1). Ez alakítja át az inaktív kortizont aktív kortizollá.(14)

     



     

    Gyors bőröregedés

     

    Az öregedés és az elhízás növeli a 11-béta-HSD1 enzim aktivitását(14), ami a kortizol fokozott aktiválódásához vezet a sejtekben(15).

    A megnövekedett kortizolszint a bőr elvékonyodásához vezet, lelassítja az új bőrsejtek képződését, valamint a kollagénszintézist.(13,15) Ez megnehezíti a vágások és sebek gyógyulását.(4,14)

    A megnövekedett kortizolszint továbbá fokozza a gyulladást és a káros reaktív oxigén gyökök (ROS) termelődését is.(16)

    A magasabb ROS-szint hozzájárulhat a ráncok, a szem alatti sötét elszíneződések és az öregségi foltok kialakulásához.(16)

    A krónikusan emelkedett kortizolszint a bőr barrier (védekező) funkcióját is károsítja.(4)

    A bőrgát segít megtartani a nedvességet és a tápanyagokat, miközben védelmet nyújt a toxinok, kórokozók, fizikai károsodások és allergének ellen.(17)

    A sérült bőrgát száraz, hámló bőrt eredményezhet.(9) Ez növelheti a fertőzésekre való fogékonyságot és az allergénekkel szembeni érzékenység kialakulásának nagyobb valószínűségét.(9)

     



     

    A bőr mikrobiomja

     

    A bőr minden egyes négyzetcentimétere mikrobák millióinak, elsősorban baktériumoknak ad otthont.(18)

    Ez a bőrmikrobióta kulcsszerepet játszik a barrierfunkció fenntartásában, és segít megelőzni a káros mikrobák elszaporodását.(18)

    A kortizol megzavarhatja a bőr mikrobiomjának összetételét,(19) ami a káros bőrbaktériumok által okozott betegségek kialakulásához vezethet.(18)

    A kortizol például növelheti az A csoportú Streptococcus pyogenes által okozott bőrfertőzésre való fogékonyságot.(19) Ezek a baktériumok cellulitiszt okozhatnak, egy súlyos fertőzést, amelyet duzzadt, vörös és fájdalmas bőr jellemez.(20)

    A kortizol súlyosbíthatja a gyulladást is, amelyet a Propionibacterium acnes, az aknét okozó baktériumok egyik fő típusa vált ki.(18)

     

    Sérült haj

     

    Ha hajhullásra gondolunk, a férfiaknál a kopaszodás jut eszünkbe. Azonban az életkor közepén a nők is tapasztalhatnak jelentős változásokat a hajuk szerkezetében és növekedésében, beleértve a ritkulást is.(21)

    Mind a rövid távú, mind a krónikus stressz, amely fokozott kortizol-kiválasztáshoz vezet, hozzájárulhat a hajhulláshoz.(5,21)

     



     

    A magas kortizolszint körülbelül 40%-kal csökkenti a fejbőrben a hialuronsav és a proteoglikánok szintézisét és felgyorsítja a lebomlását. Ez megakadályozza a szőrtüszők egészséges működését és hajhulláshoz vezethet.(5)

    Az öregedés ezt tovább rontja. A hajnövekedéshez elengedhetetlenül fontos proteoglikánok szintézise általában csökken a korral.(5)

    Kutatások kimutatták, hogy az emberi bőrkultúrák alacsony kortizolszintnek való kitettsége serkentette a hialuronsav és a proteoglikánok szintézisét, és akár 25%-kal késleltette a lebomlásukat.(5) Ez elősegítheti a haj növekedését és egészségét.

     

    A kortizolszint csökkentése a licsi-zöld teával

     

    A licsi és a zöld tea kivonatának keverékével végzett humán vizsgálatok kimutatták, hogy az csökkentheti a kortizolszintet.(22)

    A tudósok napi egyszer 100 mg licsi-zöld tea keveréket, vagy placebót adtak 19 mozgáshiányos, de egészséges fiatal férfinak. Egy hónap elteltével a licsi csoportban a vér kortizolszintje jelentősen alacsonyabb volt nyugalmi állapotban, vagy egy edzés után, mint a placebocsoportban.(22)

     



     

    Egy másik vizsgálatban 13 egészséges fiatal férfi 100 mg licsi-zöld tea keveréket fogyasztott fél órával azelőtt, hogy lábukat forró vízbe mártották (stresszor). A vérük kortizolszintje utána szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a placebocsoportban.(6)

    Két gyulladásos citokin, az IL-1béta és az IL-6 szintje is szignifikánsan alacsonyabb volt a férfiaknál a licsi-zöld tea keverék fogyasztása után, a placebóval összehasonlítva. Ezek a citokinek stressz hatására megemelkednek, és kortizolfelszabadulást váltanak ki.(6)

     

    Egészségesebb bőr és haj

     

    A licsi-zöld tea keverékét kifejezetten a bőrre gyakorolt kedvező hatásai miatt tesztelték.

    Egy kísérleti tanulmányban mozgásszegény férfiak egy csoportja naponta egy licsi-zöldtea-kivonat keveréket kapott.

    Három hónap elteltével:(8)

    • 72,7%-uknál csökkentek a finom ráncok

    • 18,2%-uknál csökkentek a mély ráncok

    • a résztvevők arcbőre következetesen világosabb és ragyogóbb lett, beleértve a szeplők és az öregségi foltok halványodását, valamint a bőrpír csökkenését

    Emellett a keveréket fogyasztók 54,5%-ának csökkent a vérében a C-reaktív fehérje, a gyulladás egyik markere.

    Három résztvevő, akik a licsi-zöld tea keveréket fogyasztották, a haj vastagságának növekedéséről és új hajszálak megjelenéséről számolt be.(8)

     



     

    A fakéreg-kivonatok csökkenti a kortizolszintet

     

    A magnólia és a phellodendron fák kérgéből nyert kivonatokat stressz- és kortizolcsökkentő hatásaik miatt vizsgálták.

    Mindkét fa kérgét ősidők óta használják a hagyományos kínai gyógyászatban.(7,23,24)

    Egy vizsgálatban 56, mérsékelt stresszben szenvedő férfi és nő egy hónapon keresztül naponta kétszer 250 mg kombinált kéregkivonatot szedett. A placebo csoporttal összehasonlítva 18%-kal csökkent a nyál kortizolszintjük.(7)

    A kérdőívek alapján a kéregkivonat csoportban az általános stressz 11%-kal, a feszültség pedig 13%-kal csökkent.(7)

    A magnolia-phellodendron kéregkivonatok a kortizolszint csökkentésével segíthetnek az egészséges bőr és haj megőrzésében. A licsi-zöld tea keverékkel kombinálva ezek a kivonatok maximalizálhatják a bőr és a haj egészségére gyakorolt kedvező hatásukat.

     



     

    Összefoglalva

     

    A magasabb kortizolszint hozzájárulhat mind a bőr, mind a haj öregedésének látható jeleihez.

    A kortizolszint csökkentése segíthet a ráncok, finom vonalak és bőrfoltok megelőzésében, valamint a bőr mikrobiális egyensúlyának védelmében.

    A kortizolszint csökkentése szintén segíthet az egészséges fejbőr fenntartásában és a hajnövekedés elősegítésében, a hajhullás gátlása mellett.

    A licsi-zöld tea és a magnolia-phellodendron segíthet az egészséges kortizolszint fenntartásában.

     

    Marsha McCulloch

    Forrás

    (A cikkben szereplő termék: Life Extension, Cortisol-Stress Balance. A linkre kattintva új vásárlóknak 10%, regisztrált vásárlóknak 5% kedvezményt biztosítunk.)

     

    Hivatkozások:

    1. Yiallouris A, Tsioutis C, Agapidaki E, et al. Adrenal Aging and Its Implications on Stress Responsiveness in Humans. Front Endocrinol (Lausanne). 2019;10:54.

    2. Moffat SD, An Y, Resnick SM, et al. Longitudinal Change in Cortisol Levels Across the Adult Life Span. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2020 Jan 20;75(2):394-400.

    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538239/. Accessed June 17, 2021.

    4. Choe SJ, Kim D, Kim EJ, et al. Psychological Stress Deteriorates Skin Barrier Function by Activating 11beta-Hydroxysteroid Dehydrogenase 1 and the HPA Axis. Sci Rep. 2018 Apr 20;8(1):6334.

    5. Thom E. Stress and the Hair Growth Cycle: Cortisol-Induced Hair Growth Disruption. J Drugs Dermatol. 2016 Aug 1;15(8):1001-4.

    6. Shin Y-O, Lee J-B, Min Y-K, et al. Effect of oligonol intake on cortisol and cytokines, and body temperature after leg immersion into hot water. Food Science and Biotechnology. 2011;20(3): 659-63.

    7. Talbott SM, Talbott JA, Pugh M. Effect of Magnolia officinalis and Phellodendron amurense (Relora(R)) on cortisol and psychological mood state in moderately stressed subjects. J Int Soc Sports Nutr. 2013 Aug 7;10(1):37.

    8. Fujii H, MacKenzie AR, Kitadate K. Effects of Oligonol Supplementation on the Appearance of Skin Photo‐aging, Wrinkles, Hyperpigmrntation and Lentigines. The FASEB Journal. 2010;24(S1):lb319-lb.

    9. Chen Y, Lyga J. Brain-skin connection: stress, inflammation and skin aging. Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(3):177-90.

    10. Pondeljak N, Lugovic-Mihic L. Stress-induced Interaction of Skin Immune Cells, Hormones, and Neurotransmitters. Clin Ther. 2020 May;42(5):757-70.

    11. Jozic I, Stojadinovic O, Kirsner RS, et al. Stressing the steroids in skin: paradox or fine-tuning? J Invest Dermatol. 2014 Dec;134(12):2869-72.

    12. Taves MD, Gomez-Sanchez CE, Soma KK. Extra-adrenal glucocorticoids and mineralocorticoids: evidence for local synthesis, regulation, and function. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2011 Jul;301(1):E11-24.

    13. Boudon SM, Vuorinen A, Geotti-Bianchini P, et al. Novel 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase 1 inhibitors reduce cortisol levels in keratinocytes and improve dermal collagen content in human ex vivo skin after exposure to cortisone and UV. PLoS One. 2017;12(2):e0171079.

    14. Terao M, Katayama I. Local cortisol/corticosterone activation in skin physiology and pathology. J Dermatol Sci. 2016 Oct;84(1):11-6.

    15. Kinn PM, Holdren GO, Westermeyer BA, et al. Age-dependent variation in cytokines, chemokines, and biologic analytes rinsed from the surface of healthy human skin. Sci Rep. 2015 Jun 2;5:10472.

    16. De Tollenaere M, Meunier M, Scandolera A, et al. Well-aging: A new strategy for skin homeostasis under multi-stressed conditions. J Cosmet Dermatol. 2020 Feb;19(2):444-55.

    17. Slominski AT, Zmijewski MA, Zbytek B, et al. Key role of CRF in the skin stress response system. Endocr Rev. 2013 Dec;34(6):827-84.

    18. Kim HS, Yosipovitch G. The Skin Microbiota and Itch: Is There a Link? J Clin Med. 2020 Apr 22;9(4).

    19. Holmes CJ, Plichta JK, Gamelli RL, et al. Dynamic Role of Host Stress Responses in Modulating the Cutaneous Microbiome: Implications for Wound Healing and Infection. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015 Jan 1;4(1):24-37.

    20. Walker MJ, Barnett TC, McArthur JD, et al. Disease manifestations and pathogenic mechanisms of Group A Streptococcus. Clin Microbiol Rev. 2014 Apr;27(2):264-301.

    21. Mirmirani P. Managing hair loss in midlife women. Maturitas. 2013 Feb;74(2):119-22.

    22. Lee JB, Shin YO, Min YK, et al. The effect of Oligonol intake on cortisol and related cytokines in healthy young men. Nutr Res Pract. 2010 Jun;4(3):203-7.

    23. Poivre M, Duez P. Biological activity and toxicity of the Chinese herb Magnolia officinalis Rehder & E. Wilson (Houpo) and its constituents. J Zhejiang Univ Sci B. 2017 Mar.;18(3):194-214.

    24. Kim JH, Huh JE, Baek YH, et al. Effect of Phellodendron amurense in protecting human osteoarthritic cartilage and chondrocytes. J Ethnopharmacol. 2011 Mar 24;134(2):234-42.

    IFit

    Ezek is érdekelhetnek

    Ceramidok

    Fiatalítsa meg bőrét belülről

    Tovább »

    Egy friss tanulmány kimutatta a napi kávéfogyasztás hosszútávú hatását

    Tovább »

    Mit kell tudni a toxikus pozitivitásról?

    Tovább »

    válogatás

    Egészség

    Az ibuprofen minden évben több ezer ember halálát okozza. Mik az alternatívák?

    „Az olyan fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofen, vagy a diklofenák hosszú távú, nagy dózisú használata „ugyanolyan…

    A neurotoxikus növényvédő szerek megzavarják a bélmikrobiomot, növelve a Parkinson-kór kockázatát

    A B12-vitaminhiány 8 jele

    A stressz és a krónikus fájdalom körforgása – II. rész

    címkék

    _
    Egészség Bántalmazó kapcsolat Cukorbetegség Ajánlott Diabétesz Fogyás Dohányzás Endometriózis Hovatartozás Benzodiazepinek Edzés Felkapott Antidepresszáns Demencia K2 Gyulladás Alzheimer Ibuprofen IBD Boldogtalanság D-vitamin CPTSD Fájdalom Autoimmun Agy Alkohol Depresszió IBS Bántalmazás Idegrendszer Elvonűsi tünetek Hasnyálmirigy Fájdalomcsillapítók Cukor Fitness Félelem E-cigaretta Hosszú covid Háború Alvás Életmód Covid-19 Antibiotikum Boldogság Elhízás

    Hírlevél feliratkozás

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy értesüljön a legfrissebb cikkeinkről.

    info@ifit.hu

    Facebook Instagram

    © 2022 WP Lab | Minden jog fenntartva

    Adatkezelési tájékoztató

    Írd be a fenti szöveget, és nyomd meg a Enter billentyűt a kereséshez. Nyomd meg a Esc gombot a visszavonáshoz.

    Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.
    ElfogadomAdatkezelési tájékoztató
    .
    Manage consent

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled
    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
    CookieDurationDescription
    cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
    cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
    cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
    cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
    cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
    viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
    Functional
    Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
    Performance
    Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
    Analytics
    Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
    Advertisement
    Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
    Others
    Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
    SAVE & ACCEPT