A nárcizmus olyan személyiségjegy, amelyet a beképzeltség és a felsőbbrendűség érzése jellemez. A nárcisztikusokat gyakran ábrázolják még önteltnek, nagyképűnek, fölényeskedőnek, hatásvadásznak és gyakran akár erőszakosnak vagy manipulatívnak is.
Valószínűleg azért, mert átlagon felüli önértékelést és önbizalmat mutatnak, a nárcisztikusokat általában elsőre pozitívan ítélik meg. Akik azonban jól ismerik őket, azok számára sokkal inkább ellenszenvesek.
Azok, akik romantikus kapcsolatban élnek egy nárcisztikus személlyel, általában agresszióra, elhanyagolásra, féltékenységre vagy kizsákmányolásra panaszkodnak. Hasonlóképpen a nárcisztikusok hozzátartozói is rendszeresen számolnak be ilyen problémákról.
Day és munkatársai nemrég a Personality and Mental Health című szaklapban megjelent vizsgálata az interperszonális működést és a mentális egészségügyi problémákat vizsgálja olyan emberek körében, akik nárcisztikus rokonokkal, családtagokkal vagy romantikus kapcsolatban élnek.
Ez a cikk ennek a kutatásnak az eredményeit elemzi.
A kóros nárcizmus és a párkapcsolati zavarok vizsgálata
A vizsgálatban 436 személy (átlagosan 44 évesek; 80% nő) vett részt, akik 436 nárcisztikus hozzátartozóról (átlagosan 49 évesek; 22% nő) számoltak be. A nárcisztikus hozzátartozó gyakran házastárs vagy szerelmi partner (57%) vagy korábbi partner (21%) volt – ritkábban anya (9%), apa (2%), testvér (3%), gyermek (1%) vagy egyéb (6%).
A fő vizsgálati eszköz a Pathological Narcissism Inventory volt (ez egy nemrégiben kidolgozott kérdőív a patológiás nárcizmus vizsgálatára), amely 12 tételből áll, mint például: „A hozzátartozóm csak akkor érzi magát jól, ha tudja, hogy mások csodálják.”
A kutatók a Wynne-Gift beszédmintavételi-eljárást is alkalmazták. Konkrétan azt kérdezték a résztvevőktől: „Milyen a hozzátartozója; hogyan jönnek ki egymással?” Arra bátorították őket, hogy olyan részletességgel válaszoljanak, amennyire csak kívánják.
Az eredmények
A válaszok közel 800 témakört eredményeztek. Leggyakrabban a következők szerepeltek: bántalmazó magatartás, pénzügyi problémák, kényszerített nemi együttlét, valamint idealizálás és leértékelés. Ezeket az alábbiakban ismertetjük (zárójelben példák):
- A bántalmazó viselkedésformák (a válaszok 44%-ában fordult elő) magukban foglalták a fizikai bántalmazást (ütés, harapás), a nemi bántalmazást (kényszerített közösülés, intimitás hiánya), a verbális bántalmazást (nárcisztikus dühkitörések, káromkodás, szidalmazás) és az érzelmi bántalmazást (szeretet megvonása, hibáztatás).
- Az anyagi problémák (32%) a következők voltak: adósság (szerencsejáték-problémák, hitelkártya-adósság, csőd), lopás (lopás a közös számláról, adócsalás), irányítás (a pénz elköltésének ellenőrzése, minden pénzügyi döntés meghozatala), anyagi függőség (a nárcisztikus partnertől) és felelőtlenség (a pénzt a megkívánt, nem alapvető dolgokra költik, miközben a szükséges dolgokat figyelmen kívül hagyják).
- A deviáns nemi viselkedés (34%) magában foglalta a hűtlenséget (viszonyok), a függőséget (pornográfia, szex), az önzőséget (nem veszi figyelembe a partner nemi igényeit), az agresszivitást (erőszakos közösülés), a bántó viselkedést (szexviccek), valamint az elutasító magatartást (a szexet hatalomgyakorlásként használja).
- Az idealizálás és leértékelés (31%) általában a kapcsolat kezdetén fordult elő az érintett és nárcisztikus hozzátartozója között. Jellemzően a nárcisztikust kezdetben kivételesen vonzónak tartották, ráadásul a nárcisztikus személy oly módon viselkedett, hogy az áldozat rendkívül különlegesnek érezze magát. Ezt az idealizálást azonban hamarosan leértékelés követte.
A válaszok elemzése azt is kimutatta, hogy az áldozatok körében jelentős pszichés tünetek jelentkeztek – konkrétan a megromlott lelkiállapot (pl. magas szintű szorongás, depresszió, szomatikus tünetek, befelé irányuló düh) és fokozott interperszonális nehézségek (pl. magas fokú kifelé irányuló ellenséges viselkedés, függőség).
A nárcisztikus bántalmazás sokféle arca
A nárcisztikus bántalmazás nemcsak a romantikus kapcsolatokban fordul elő, hanem a rokoni kapcsolatokban is (szülők, gyermekek, testvérek és rokonok).
A nárcisztikus bántalmazás nem mindig nyílt vagy fizikai (pl. verés, fojtogatás, nemi erőszak). Előfordul, hogy a bántalmazás nem hagy fizikai nyomokat, és főként érzelmi vagy pszichológiai bántalmazásból áll.
Az egyik érintett személy például megjegyezte, hogy a vele élő nárcisztikus személynek „brutálisan kegyetlen dühkitörései vannak, verbális tirádákkal, amelyek magukban foglalják a kiabálást, káromkodást, szidalmazást, és a legintimebb sebezhetőségemet fegyverként használja arra, hogy bántson és gúnyoljon”.
Egy másik résztvevő azt mondta, hogy nárcisztikus férje állandóan hibáztatja; ami még rosszabb, azt mondta neki, hogy ha valaha is elhagyja őt, elveszi a gyerekeit és gondoskodik róla, hogy a bíróságon tönkretegye, így „a végén semmim sem lesz, mert egy hasznavehetetlen senki vagyok, aki képtelen bármit is jól csinálni, és semmihez sem értek”.
Az eredmények azt is kimutatták, hogy a pénzügyi visszaélés a bántalmazás egy másik, kevésbé nyílt formája. A résztvevők megjegyezték, hogy az életükben jelen lévő nárcisztikusok gyakran róttak rájuk anyagi terhet, olyan dolgokkal, mint például a pénzzel való visszaélés és a pénzzel való felelőtlen bánásmód. Az egyik válasz a következő volt: „Mindig voltak pénzproblémáink és adósságaink, de a külvilág számára úgy tűnt, hogy nagyon is rendben vagyunk … A pénzt mindig kölcsönvettük vagy hitelkártyával fizettük”.
Végül a perverz nemi viselkedés (pl. pornófüggőség, hűtlenség, a partnerük nemi igényeinek figyelmen kívül hagyása, erőszakos közösülés) is gyakori.
Nem meglepő, hogy a fenti viselkedésformák miatt a résztvevők nagy része mentális problémákról számolt be, például szorongásról, depresszióról, önvádról és pszichoszomatikus tünetekről.
A kapcsolat megszakítása a nárcisztikussal
Azok, akik első alkalommal hallanak a nárcisztikus bántalmazásról, gyakran kérdezik: a nárcisztikusokkal kapcsolatban élő személyek miért nem lépnek ki egyszerűen a bántalmazó kapcsolatból, és miért nem zárják ki a nárcisztikus rokont vagy romantikus partnert az életükből?
Egy intim viszonyból kilépni azonban komoly kihívás, különösen akkor, ha a nárcisztikus családtag. A bántalmazó romantikus partnerrel való szakítás szintén kihívást jelent, tekintve a manipulatív technikákat (pl. a gázlángozást, fenyegetéseket, anyagi függőséget), melyekkel a nárcisztikusok próbálják megakadályozni, hogy a partnerük elhagyja őket.
Természetesen a kihívás nem jelenti azt, hogy lehetetlen. Mégis érthető, hogy azok az emberek, akik nárcisztikus emberekkel vannak romantikus kapcsolatban, vagy akik nárcisztikus családtagokkal/rokonokkal élnek együtt, miért félnek végigvinni azt a folyamatot, amely a határok felállításához, a szakításhoz és végül a kapcsolat lezáráshoz szükséges.
Talán motiváló lehet, ha megismerjük ezeket a kutatási eredményeket és az ilyen egészségtelen kapcsolatok árát (pl. interperszonális diszfunkció, mentális betegségek).
Arash Emamzadeh