„Az olyan fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofen, vagy a diklofenák hosszú távú, nagy dózisú használata „ugyanolyan veszélyes” a szívroham kockázata szempontjából, mint a Vioxx nevű gyógyszer használata, amelyet a potenciális veszélyei miatt visszavontak, állítják a kutatók.” – Reuters
A 2004-es Vioxx-visszahívás hátterében az a több mint 30 000 szívinfarktus és hirtelen szívhalálozás állt, melyet a gyógyszer 1999-2003 között okozott. Annak ellenére, hogy már 2000-re tudományos kutatások garmadája halmozódott fel, melyek szerint a Vioxx a szívroham és a stroke számának növekedéséhez vezetett, a hatóanyag gyártója, a Merck és az FDA hallgatott, miközben a halálesetek száma folyamatosan emelkedett.
A Reuters jelentése a Lancet című szaklapban megjelent új kutatásra összpontosított, amely szerint a szívroham kockázata akár harmadával is megnő, a szívelégtelenség kockázata pedig megduplázódik az NSAID-gyógyszerek súlyosabb használói körében.
Mégis miért szednek olyan sokan NSAID gyógyszereket, mint az ibuprofen?
A fájdalom és a gyulladás mértékének egészségtelen szintje gyorsan alapértelmezett fizikai állapottá nőtte ki magát az iparosodott világban. Bár a legtöbb esetben az étrendünk megváltoztatásával, valamint a stressz és a környezetben lévő vegyi anyagok csökkentésével korrigálhatjuk a gyulladásos állapotokat, azonban ezek a megközelítések időt, fegyelmet és energiát igényelnek. Néha viszont csak azt szeretnénk, ha a fájdalom azonnal megszűnne. Ilyenkor gyakran azon kapjuk magunkat, hogy beveszünk egy vény nélkül kapható tablettát, ami gyorsan megöli a fájdalmat.
A probléma ezzel a megközelítéssel az, hogy ha elég gyakran tesszük ezt, akkor a fájdalommal együtt magunkat is megölhetjük…
Az ibuprofen valóban tökéletes példa erre. Mint fentebb említettük, ez a kémiai melléktermék összefüggésbe hozható a szívroham jelentősen megnövekedett kockázatával, valamint a szív- és összhalálozás fokozott kockázatával, továbbá több mint két tucat súlyos egészségkárosító hatással, többek között:
• Vérszegénység[1]
• DNS-károsodás[2]
• Halláskárosodás[3]
• Magas vérnyomás[4]
• Influenza okozta halálozás[5]
• Vetélés[6]
Az ibuprofén valójában nem egyedülálló a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának és/vagy a halálozásnak a növekedésében. Úgy tűnik, hogy a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) teljes kategóriája rendelkezik ezzel a kevéssé ismert sötét oldallal; a cardiovascularis betegségek és a szívhalálozás áll a legmagasabb helyen a használatukkal kapcsolatos több mint 100 nem szándékos egészségkárosító hatás listáján.
Mit tehetünk tehát? A fájdalom az fájdalom. Akár nálunk, akár valaki másnál jelentkezik, a fájdalom enyhítése elsődleges fontosságú.
Az Ibuprofen természetes alternatíváinak kutatása
Íme néhány bizonyítékokkal alátámasztott kutatás az ibuprofen alternatíváiról, a National Library of Medicine forrásaiból:
• Gyömbér – Egy 2009-es tanulmány szerint a gyömbérkapszula (250 mg, naponta négyszer) ugyanolyan hatásos volt a menstruációs ciklushoz kapcsolódó fájdalom csillapításában a nőknél, mint a mefenaminsav és az ibuprofen. [7]
• Helyileg alkalmazott árnika – Egy 2007-es tanulmány szerint az árnikával végzett helyi kezelés ugyanolyan hatékony volt a kéz osteoarthritisének kezelésében, mint az ibuprofen, de a mellékhatások kisebb gyakorisággal jelentkeztek[8].
• Kombináció: Astaxanthin, Ginkgo biloba és C-vitamin – Egy 2011-es állatkísérlet szerint ez a kombináció az asztmával összefüggő légúti gyulladások csökkentésében az ibuprofennel megegyező, vagy annál jobb hatású[9].
• Baicalin – Egy 2003-as állatkísérlet megállapította, hogy a baicalinban található egyik vegyület az ibuprofennel egyenértékű a fájdalom csökkentésében[10].
• Omega-3 zsírsavak: Egy 2006-os humán vizsgálat szerint az omega-3 zsírsavak (napi 1200-2400 mg között) ugyanolyan hatásosak voltak az ízületi gyulladásos fájdalom csökkentésében, mint az ibuprofen, de mellékhatások nélkül[11].
• Panax Ginseng: Egy 2008-as állatkísérlet szerint a panax ginseng az ibuprofénhez hasonló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ami a reumás ízületi gyulladás elleni potenciális jótékony hatását jelzi[12].
• Orbáncfű – Egy 2004-es állatkísérlet szerint az orbáncfű kétszer olyan hatékony fájdalomcsillapító volt, mint az ibuprofen[13].
• Antociánok – Egy 2001-es sejtes vizsgálat megállapította, hogy a málnából és a cseresznyéből kivont antociánok ugyanolyan hatékonyak voltak a gyulladással összefüggő ciklooxigenáz-1 és 2 nevű enzim gátlásában, mint az ibuprofén és a naproxen[14].
• Szent bazsalikom (Tulsi) – Egy 2000-es tanulmány szerint a szent bazsalikom az ibuprofénhez, a naproxénhez és az aszpirinhez hasonló gyulladáscsökkentő hatású vegyületeket tartalmaz[15].
• Olívaolaj – az olívaolajban található oleokantál nevű vegyületről kimutatták, hogy az ibuprofénhez hasonló gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik[16].
Természetesen több száz további vegyület létezik, amelyek fájdalomcsillapító és/vagy gyulladáscsökkentő hatását vizsgálták, és vannak olyan aromaterápiás megközelítések is, amelyek esetében egyáltalán nem kell semmit bevennünk, de itt is fennáll egy veszély. Amikor az ibuprofent helyettesítő alternatív fájdalomcsillapító szedésére gondolunk, még mindig a palliatív orvosi modellben gondolkodunk: elnyomjuk a tünetet, és folytatjuk a dolgunkat.
Érdemes lenne mélyebben megvizsgálnunk, hogy mi okozza a fájdalmunkat. És amennyiben lehetséges, szüntessük meg az okokat.
Ez viszont gyakran drámai táplálkozási változást igényel – kezdve a gyulladáskeltő élelmiszerek elhagyásával. A nyugati emberek többsége még mindig csodálatosnak tartja a búzát, a tejtermékeket, vagy épp a gyorsan felszívódó szénhidrátokat.
Sayer Ji