A stressz romboló hatással lehet az érzelmi és fizikai egészségre.
A krónikus stressz növeli a szív- és érrendszeri kockázatot, csökkenti az immunrendszer működését, rontja a kogníciót, gyomor-bélrendszeri problémákat okoz, hozzájárul a depresszió kialakulásához és még sok máshoz.(1)
Ezen segíthet egy, a zöld teában található vegyület. Az L-theanin nevű aminosav enyhíti a stresszt és nyugalmat biztosít – anélkül, hogy álmosságot okozna.(2)
Az L-theanin nagyon gyorsan felszívódik és kiürül a szervezetből. A kutatók azonban megtalálták a módját annak, hogy az L-theanin akár hat órán keresztül is a szervezetben maradjon a késleltetett hatóanyag-leadású technológia segítségével.
Egy mérsékelten stresszes felnőttek körében végzett vizsgálat szerint az L-theanin ezen formájának egyszeri adagja a placebohoz képest nagyobb mértékű növekedést eredményezett a relaxációs mutatókban.(3)
A krónikus stressz veszélyei
Az ismétlődő vagy szűnni nem akaró stressz a szív- és érrendszeri betegségek, a csökkent immunfunkció és a káros gyulladások magasabb kockázatához vezet.(1, 4)
A krónikus stressz egyik leggyakoribb következménye a szívbetegségek megnövekedett kockázata.
A krónikus stressz bizonyítottan károsítja a szívműködést(5), ami magas vérnyomást, ritmuszavart és érrendszeri gyulladást okozhat, melyek érelmeszesedéshez és stroke-hoz vezetnek.(6)
A legtöbb stressz- vagy szorongásoldó gyógyszer szedációt és egyéb mellékhatásokat okoz, ráadásul függőséghez is vezethet.(7) A kutatók ezért olyan növényi kivonatokat keresnek, amelyek mellékhatások nélkül, biztonságosan csökkentik a stresszt és a szorongást.
Az L-theanin csökkenti a stresszt
Kutatócsoportok már régóta vizsgálják az L-theanin nevű aminosavat, amely főként a zöld tealevelekben található. A vizsgálatok szerint képes átjutni a vér-agy gáton.(2)
Az L-theanin bizonyítottan stresszellenes hatású, csökkentve az egyén által érzékelt stresszt és a stresszre adott reakciót jelző markereket, mint például a vérnyomás, a pulzusszám, a kortizol és az agyi aktivitás.(8)
Ez megerősíti a korábbi kutatásokat, amelyek kimutatták, hogy az L-theanint szedő alanyok szignifikánsan kevesebb szubjektív stresszről számoltak be, mint a placebot szedők.(9)
Vizsgálatok szerint az L-theanin legalább két mechanizmuson keresztül biztosítja az éberség mellett a nyugalom elérését:(10-18)
• Fokozza a GABA, azaz a gamma-aminovajsav gátló (relaxáló) neurotranszmitter termelését.
(A GABA ezután befolyásolja a dopamin és a szerotonin szintjét, amelyek szintén relaxáló hatást fejtenek ki.)
• Az L-theanin növeli az agy alfa-aktivitását. Ez a szellemi éberséggel járó mély relaxáció állapotát hozza létre.
Humán vizsgálatok eredményei
A humán vizsgálatok megerősítik, hogy az L-theanin stresszoldó, relaxációt elősegítő tulajdonságokkal rendelkezik.(3,19)
Egy vizsgálatban fokozott stressznek kitett gyógyszerészhallgatók – akik naponta kétszer 200 mg L-theanint szedtek – arról számoltak be, hogy lényegesen kevesebb stresszt éreztek, mint a placebocsoport.(9)
Egy másik klinikai vizsgálatban 21 és 47 év közötti egészséges férfiak és nők vettek részt, akik a vizsgálat előtt nem számítottak különösen stresszesnek.(19)
Minden önkéntesnél alfa agyhullám tesztet végeztek, amely az ébrenléti relaxációt méri, illetve a pulzusszámukat is feljegyezték. Ezután stressztesztet alkalmaztak, majd megismételték a méréseket.
A csoport egyik felének 200 mg L-theanint, a másik felének pedig placebót adtak. A stressztesztet még kétszer végezték el a következő 90 percben. Az alfa agyhullám és a szívritmus teszteket is megismételték. Az eredmények a következőket mutatták:(19)
• Az L-theanin fokozta a nyugalmat és az éberséget (az alfa agyhullámok aktivitásával mérve), míg a placebo nem.
• A feszültség és a szorongás nagyobb mértékben csökkent az L-theanin csoportban.
• Az L-theanin hatására csökkent a pulzusszám a placeboval összehasonlítva, ami szintén a stressz csökkenésének jele.
Egy randomizált, háromszorosan vak, placebo-kontrollált vizsgálatot végeztek 19 és 60 év közötti egészséges, de mérsékelten stresszes felnőtteken.(3)
A vizsgálati alanyok egyszeri adagban 200 mg L-theanin elnyújtott hatóanyag-leadású változatát vagy placebot kaptak. Minden önkéntest pszichológiai stressztesztnek vetettek alá egy mentális aritmetikai teszt elvégzésével. (Az L-theanin-teszt és a placeboteszt között hét napos kiürülési időszak volt.)
Az alfa agyhullám-aktivitást, a nyál kortizolszintjét és az életjeleket a résztvevők számtani tesztje előtt és után rögzítették.
A pulzusszám, a vérnyomás, valamint az önbevallás szerinti stressz és szorongás emelkedése megerősítette, hogy az alanyok stresszt éltek át a megterhelő szellemi teszt során. A placebohoz képest azonban 200 mg L-theanin már három órával később nagyobb alfa agyhullám-aktivitást eredményezett, ami magasabb szintű relaxációt jelzett álmosság nélkül.(3)
Az agyi aktivitás „megnyugtató válaszát” a placebohoz képest a nyál kortizolszintjének nagyobb mértékű csökkenése is alátámasztotta.
Más szóval, az L-theanin csökkentette a feszültséget és a stressz fizikai markereit a szervezetben..
Összefoglalva
A stressz rontja az életminőséget, és növeli a krónikus betegségek és a korai halálozás kockázatát.
A zöld teában található aminosav, az L-theanin csökkenti a stresszt és elősegíti a relaxációt, miközben fenntartja az éberséget.
A szorongásoldó gyógyszerekkel ellentétben – melyek gyakran szedatív hatásúak és függőséget okozhatnak – az L-theanin biztonságosan oldja a stresszt anélkül, hogy álmosságot okozna.
Az L-theanin gyorsan felszívódik, viszont gyorsan ki is ürül a szervezetből. Az elnyújtott hatóanyag-leadású technológia segítségével a kutatók megoldást találtak erre, így az L-theanin akár hat órán keresztül is a szervezetben maradhat.
Humán kísérletek kimutatták, hogy az L-theanin már egyetlen 200 mg-os adag után csökkenti a stressz jeleit.
Michael Downey
Hivatkozások:
1. Yaribeygi H, Panahi Y, Sahraei H, et al. The impact of stress on body function: A review. EXCLI J. 2017;16:1057-72.
2. Williams JL, Everett JM, D’Cunha NM, et al. The Effects of Green Tea Amino Acid L-Theanine Consumption on the Ability to Manage Stress and Anxiety Levels: a Systematic Review. Plant Foods Hum Nutr. 2020 Mar;75(1):12-23.
3. Evans M, McDonald AC, Xiong L, et al. A Randomized, Triple-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study to Investigate the Efficacy of a Single Dose of AlphaWave((R)) L-Theanine on Stress in a Healthy Adult Population. Neurol Ther. 2021 Dec;10(2):1061-78.
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493173/. Accessed August 15, 2022.
5. Lampert R, Tuit K, Hong KI, et al. Cumulative stress and autonomic dysregulation in a community sample. Stress. 2016 May;19(3):269-79.
6. Fioranelli M, Bottaccioli AG, Bottaccioli F, et al. Stress and Inflammation in Coronary Artery Disease: A Review Psychoneuroendocrineimmunology-Based. Front Immunol. 2018;9:2031.
7. Fluyau D, Revadigar N, Manobianco BE. Challenges of the pharmacological management of benzodiazepine withdrawal, dependence, and discontinuation. Ther Adv Psychopharmacol. 2018 May;8(5):147-68.
8. Turkozu D, Sanlier N. L-theanine, unique amino acid of tea, and its metabolism, health effects, and safety. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 May 24;57(8):1681-7.
9. Unno K, Tanida N, Ishii N, et al. Anti-stress effect of theanine on students during pharmacy practice: positive correlation among salivary alpha-amylase activity, trait anxiety and subjective stress. Pharmacol Biochem Behav. 2013 Oct;111:128-35.
10. Foxe JJ, Snyder AC. The Role of Alpha-Band Brain Oscillations as a Sensory Suppression Mechanism during Selective Attention. Front Psychol. 2011 2011-July-05;2(154):154.
11. Kobayashi K. Effects of L-theanine on the release of alpha-brain waves in human volunteers. Journal of the Agricultural Chemical Society of Japan. 1998;72(2):153-7.
12. Nobre AC, Rao A, Owen GN. L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state. Asia Pac J Clin Nutr. 2008;17 Suppl 1:167-8.
13. Song CH, Jung JH, Oh JS, et al. Effects of theanine on the release of brain alpha waves in adult males. Korean J Nutr. 2003;36(9):918-23.
14. White DJ, de Klerk S, Woods W, et al. Anti-Stress, Behavioural and Magnetoencephalography Effects of an L-Theanine-Based Nutrient Drink: A Randomised, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Trial. Nutrients. 2016 Jan 19;8(1).
15. Yoto A, Motoki M, Murao S, et al. Effects of L-theanine or caffeine intake on changes in blood pressure under physical and psychological stresses. J Physiol Anthropol. 2012 Oct 29;31:28.
16. Nathan PJ, Lu K, Gray M, et al. The neuropharmacology of L-theanine(N-ethyl-L-glutamine): a possible neuroprotective and cognitive enhancing agent. J Herb Pharmacother. 2006;6(2):21-30.
17. Vuong QV, Bowyer MC, Roach PD. L-Theanine: properties, synthesis and isolation from tea. J Sci Food Agric. 2011 Aug 30;91(11):1931-9.
18. Di X, Yan J, Zhao Y, et al. L-theanine protects the APP (Swedish mutation) transgenic SH-SY5Y cell against glutamate-induced excitotoxicity via inhibition of the NMDA receptor pathway. Neuroscience. 2010 Jul 14;168(3):778-86.
19. Campbell A, Sixtus R. The Effects Of The Alphawave® L-Theanine Study Product On Relaxation, Clarity And Cognitive Function. 2016.