- Az omega-3 zsírsavak fogyasztása összefüggésbe hozható a szívinfarktus és a szívvel összefüggő halálozás alacsonyabb kockázatával.(1)
- Egy megfigyeléses vizsgálat kimutatta, hogy a magas omega-3 szinttel rendelkezők közel öt évvel tovább éltek, mint azok, akiknek alacsony volt az omega-3 szintjük.(2)
- Az lakosság átlagos étrendi EPA- és DHA-bevitele azonban rendkívül alacsony.(3-5)
- A hidegvízi halak fogyasztása és/vagy halolajjal való kiegészítése fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében.
Hogyan előzi meg a halolaj a szívbetegségeket
Az omega-3 zsírsavak egészséges zsírok, amelyek többféle szerepet töltenek be.
Különösen az agyban és a szívizomban koncentrálódnak.(6,7)
Az omega-3 nélkülözhetetlen a gyulladásos reakciók leküzdésében.(8)
A megfelelő omega-3 bevitel segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, beleértve:
- Emelkedett trigliceridek. E zsírok magas szintje a vérben összefügg a szívbetegségek fokozott kockázatával. Az omega-3 szedése csökkenti a trigliceridszintet.(9-11) Az American Heart Association (Amerikai Szív Egyesület) által kiadott szakmai vélemény szerint napi 2000-4000 mg EPA és DHA dózis alkalmazása javasolt a trigliceridszint csökkentésére.(12)
- Magas vérnyomás. Az omega-3 bevitelének növelése bizonyos mértékben csökkentheti a vérnyomást, ami a szívbetegségek egyik fő kockázati tényezője.(13,14)
- Inzulinrezisztencia. Ha a sejtek nem tudnak megfelelően reagálni az inzulin hormonra, a szervezet sem tudja optimálisan kezelni a vércukorszintet. Az omega-3 szint növelése összefüggésbe hozható az inzulinérzékenység javulásával, még azoknál a pácienseknél is, akiknek már van bizonyos fokú anyagcserezavaruk.(11,15)
- Vérrögképződés. A szívrohamot és a sztrókot gyakran az erekben kialakuló kóros vérrögképződés (trombózis) okozza.(16) A magasabb omega-3 bevitel csökkentheti a vérrögök kialakulását.(17-19)
- Krónikus gyulladás. Az érelmeszesedés elsődleges oka a krónikus gyulladás. Az omega-3 zsírsavak gátolják a gyulladáskeltő vegyületek termelődését, miközben a gyulladáscsökkentő vegyületek előanyagaként is szolgálnak.(6-8,20,21)
A felsorolt hatások segíthetnek késleltetni vagy akár megállítani a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását illetve súlyosbodását.
Megfigyeléses vizsgálatok
Az omega-3 index mérése egy olyan vérvizsgálat, amely a vérben lévő omega-3 százalékos arányát méri. Minél magasabb ez a szám, annál több omega-3 van a szervezetben.
A 8%-os vagy annál magasabb index tekinthető ideálisnak.(22)
Egy közel 30 000 fő részvételével végzett megfigyeléses vizsgálatban a 8%-os vagy annál magasabb omega-3 index körülbelül 30%-kal alacsonyabb kockázatot eredményezett a szívkoszorúér-betegség okozta halálozásban, szemben a 4%-nál alacsonyabb omega-3 indexszel.(22)
A Framingham Heart Study az egyik legnagyobb és leghosszabb megfigyeléses vizsgálat.(2,23) A vizsgálat következetesen azt találta, hogy a magasabb omega-3 index a teljes halálozás, valamint a szív- és érrendszeri események, például a sztrók és a szívinfarktus lényegesen alacsonyabb kockázatát eredményezte.
A Framingham-vizsgálat szerint az omega-3 index ugyanolyan jó előrejelzője a halálozási kockázatnak, mint a dohányzás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy az életkor.(2) A magasabb omega-3 indexszel rendelkezők átlagosan majdnem öt évvel tovább éltek, mint az alacsony mutatóval rendelkezők.
Emellett a vizsgálat megállapította, hogy a magasabb omega-3 indexű emberek esetében 34%-kal alacsonyabb volt az összhalálozás kockázata és 39%-kal alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázata, összehasonlítva a legalacsonyabb indexű emberekkel.(23)
Klinikai vizsgálatok eredményei
Számos klinikai vizsgálat adatai azt mutatják, hogy a halolaj fokozott bevitele összefügg a szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos halálozás kockázatának csökkenésével.(1)
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) közzétett egy nyilatkozatot, amely szerint az EPA és a DHA fokozott fogyasztása csökkentheti a magas vérnyomás és a szívkoszorúér-betegség kockázatát.(24)
Az omega-3 bevitelét összefüggésbe hozták:(25)
- A szívbetegségek kialakulásának megelőzésével, és
- a már szívbetegségben szenvedők állapotának javulásával.
Egy nagy metaanalízis(26) megállapította, hogy az omega-3 bevitele összefügg a szívkoszorúér-betegség kialakulásának csökkenésével.
Egy másik metaanalízis szerint az omega-3 magas szintje a szívkoszorúér és valamennyi szív- és érrendszeri betegség, valamint a szív- és érrendszeri halálozás kockázatának csökkenésével jár együtt.(1)
Ezek az újabb vizsgálatok kiegészítik azokat az évtizedes bizonyítékokat, amelyek azt mutatják, hogy az omega-3 segít a szív egészségének megőrzésében.
A halolaj előnyeinek fokozása
Az olívakivonat és a szezám lignánok tovább fokozzák az omega-3 egészségügyi előnyeit.
Olíva kivonat
A kutatások szerint azoknál az embereknél, akik több olívaolajat fogyasztanak, alacsonyabb a szív- és érrendszeri események miatti halálozás kockázata.(27-29)
Az olívaolaj egyedülálló polifenolokat tartalmaz, többek között oleuropeint, tirozolt és hidroxi-tirozolt.(30-32) A magas polifenol tartalmú extra szűz olívaolaj e vegyületek legjobb élelmiszer-forrása.
Egy 65 év felettiek körében végzett vizsgálat során azok, akik a legnagyobb mennyiségű hidroxi-tirozolt fogyasztották szűz olívaolajból, átlagosan 9,2 évvel éltek tovább.(33)
Az olajfalevél kivonatai – a maximális polifenoltartalom érdekében koncentrált és standardizált formában – bizonyítottan védik a szívizomsejteket az oxidatív károsodás okozta károsodástól.(34)
Szezámmag
A szezámmag magas koncentrációban tartalmaz lignánoknak nevezett polifenolokat. Ezek hatékonyan csökkentik a vérzsírszintet, küzdenek a gyulladás és a rák ellen, semlegesítik a káros szabad gyököket, és fokozzák az E-vitamin biológiai hasznosulását.(35,36)
A szezám lignánok anyagcseréje során olyan vegyületek keletkeznek, amelyek védelmet nyújthatnak a hormonális eredetű betegségekkel, például az emlőrákkal szemben.(37,38)
A szezám lignánok segíthetnek az omega-3 hatásának fokozásában is.
Összefoglalva
- Az omega-3 hozzájárul a szív egészségéhez.
- Az omega-3 zsírsavak alacsony bevitele összefügg a szív- és érrendszeri betegségek és a halálozás fokozott kockázatával.
- Az omega-3 napi bevitele összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus és a stroke kialakulásának alacsonyabb kockázatával.
Stan Freedman
Hivatkozások:
- Hu Y, Hu FB, Manson JE. Marine Omega-3 Supplementation and Cardiovascular Disease: An Updated Meta-Analysis of 13 Randomized Controlled Trials Involving 127 477 Participants. J Am Heart Assoc. 2019 Oct;8(19):e013543.
- McBurney MI, Tintle NL, Vasan RS, et al. Using an erythrocyte fatty acid fingerprint to predict risk of all-cause mortality: the Framingham Offspring Cohort. Am J Clin Nutr. 2021 Oct 4;114(4):1447-54.
- Serhiyenko V. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids, Metabolic Syndrome and Diabetes Mellitus. Current Research in Diabetes & Obesity Journal. 2018 02/06;5(4).
- Srigley CT, Rader JI. Content and composition of fatty acids in marine oil omega-3 supplements. J Agric Food Chem. 2014 Jul 23;62(29):7268-78.
- Papanikolaou Y, Brooks J, Reider C, et al. U.S. adults are not meeting recommended levels for fish and omega-3 fatty acid intake: results of an analysis using observational data from NHANES 2003-2008. Nutr J. 2014 Apr 2;13:31.
- Surette ME. The science behind dietary omega-3 fatty acids. CMAJ. 2008 Jan 15;178(2):177-80.
- Calder PC. Docosahexaenoic Acid. Ann Nutr Metab. 2016;69 Suppl 1:7-21.
- Gutierrez S, Svahn SL, Johansson ME. Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells. Int J Mol Sci. 2019 Oct 11;20(20).
- Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, et al. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Feb 29;3:CD003177.
- Shearer GC, Savinova OV, Harris WS. Fish oil — how does it reduce plasma triglycerides? Biochim Biophys Acta. 2012 May;1821(5):843-51.
- Thota RN, Acharya SH, Garg ML. Curcumin and/or omega-3 polyunsaturated fatty acids supplementation reduces insulin resistance and blood lipids in individuals with high risk of type 2 diabetes: a randomised controlled trial. Lipids Health Dis. 2019 Jan 26;18(1):31.
- Skulas-Ray AC, Wilson PWF, Harris WS, et al. Omega-3 Fatty Acids for the Management of Hypertriglyceridemia: A Science Advisory From the American Heart Association. Circulation. 2019 Sep 17;140(12):e673-e91.
- Campbell F, Dickinson HO, Critchley JA, et al. A systematic review of fish-oil supplements for the prevention and treatment of hypertension. Eur J Prev Cardiol. 2013 Feb;20(1):107-20.
- Miller PE, Van Elswyk M, Alexander DD. Long-chain omega-3 fatty acids eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid and blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Hypertens. 2014 Jul;27(7):885-96.
- Gao H, Geng T, Huang T, et al. Fish oil supplementation and insulin sensitivity: a systematic review and meta-analysis. Lipids Health Dis. 2017 Jul 3;16(1):131.
- Alkarithi G, Duval C, Shi Y, et al. Thrombus Structural Composition in Cardiovascular Disease. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2021 Sep;41(9):2370-83.
- Watson PD, Joy PS, Nkonde C, et al. Comparison of bleeding complications with omega-3 fatty acids + aspirin + clopidogrel–versus–aspirin + clopidogrel in patients with cardiovascular disease. Am J Cardiol. 2009 Oct 15;104(8):1052-4.
- Pryce R, Bernaitis N, Davey AK, et al. The Use of Fish Oil with Warfarin Does Not Significantly Affect either the International Normalised Ratio or Incidence of Adverse Events in Patients with Atrial Fibrillation and Deep Vein Thrombosis: A Retrospective Study. Nutrients. 2016;8(9):578.
- Tomic-Smiljanic M, Vasiljevic D, Lucic-Tomic A, et al. Influence of different supplementation on platelet aggregation in patients with rheumatoid arthritis. Clin Rheumatol. 2019 Sep;38(9):2443-50.
- Laight D. Can fish oils help to prevent cardiovascular disease? Prescriber. 2021;32(7):21-5.
- Hutchinson AN, Tingo L, Brummer RJ. The Potential Effects of Probiotics and omega-3 Fatty Acids on Chronic Low-Grade Inflammation. Nutrients. 2020 Aug 11;12(8).
- Harris WS, Del Gobbo L, Tintle NL. The Omega-3 Index and relative risk for coronary heart disease mortality: Estimation from 10 cohort studies. Atherosclerosis. 2017 Jul;262:51-4.
- Harris WS, Tintle NL, Etherton MR, et al. Erythrocyte long-chain omega-3 fatty acid levels are inversely associated with mortality and with incident cardiovascular disease: The Framingham Heart Study. J Clin Lipidol . 2018 May – Jun;12(3):718-27 e6.
- Available at: https://www.fda.gov/food/cfsan-constituent-updates/fda-announces-new-qualified-health-claims-epa-and-dha-omega-3-consumption-and-risk-hypertension-and. Accessed September 18, 2022.
- Zhang X, Ritonja JA, Zhou N, et al. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids Intake and Blood Pressure: A Dose-Response Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Heart Assoc. 2022 Jun 7;11(11):e025071.
- Wu G, Ji Q, Huang H, et al. The efficacy of fish oil in preventing coronary heart disease: A systematic review and meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2021 Sep 17;100(37):e27253.
- Katsiki N, Perez-Martinez P, Lopez-Miranda J. Olive Oil Intake and Cardiovascular Disease Prevention: “Seek and You Shall Find”. Curr Cardiol Rep. 2021 May 7;23(6):64.
- Torres-Collado L, Garcia-de la Hera M, Lopes C, et al. Olive oil consumption and all-cause, cardiovascular and cancer mortality in an adult mediterranean population in Spain. Front Nutr. 2022;9:997975.
- Guasch-Ferre M, Hu FB, Martinez-Gonzalez MA, et al. Olive oil intake and risk of cardiovascular disease and mortality in the PREDIMED Study. BMC Med. 2014 May 13;12:78.
- Tripoli E, Giammanco M, Tabacchi G, et al. The phenolic compounds of olive oil: structure, biological activity and beneficial effects on human health. Nutr Res Rev. 2005 Jun;18(1):98-112.
- Tejada S, Pinya S, Del Mar Bibiloni M, et al. Cardioprotective Effects of the Polyphenol Hydroxytyrosol from Olive Oil. Curr Drug Targets. 2017 Oct 05;18(13):1477-86.
- Virruso C, Accardi G, Colonna-Romano G, et al. Nutraceutical properties of extra-virgin olive oil: a natural remedy for age-related disease? Rejuvenation Res. 2014 Apr;17(2):217-20.
- De la Torre R, Corella D, Castaner O, et al. Protective effect of homovanillyl alcohol on cardiovascular disease and total mortality: virgin olive oil, wine, and catechol-methylation. Am J Clin Nutr. 2017 Jun;105(6):1297-304.
- Bali EB, Ergin V, Rackova L, et al. Olive leaf extracts protect cardiomyocytes against 4-hydroxynonenal-induced toxicity in vitro: comparison with oleuropein, hydroxytyrosol, and quercetin. Planta Med. 2014 Aug;80(12):984-92.
- Wu MS, Aquino LBB, Barbaza MYU, et al. Anti-Inflammatory and Anticancer Properties of Bioactive Compounds from Sesamum indicum L.-A Review. Molecules. 2019 Dec 4;24(24):4426.
- Majdalawieh AF, Dalibalta S, Yousef SM. Effects of sesamin on fatty acid and cholesterol metabolism, macrophage cholesterol homeostasis and serum lipid profile: A comprehensive review. Eur J Pharmacol. 2020 Oct 15;885:173417.
- Coulman KD, Liu Z, Hum WQ, et al. Whole sesame seed is as rich a source of mammalian lignan precursors as whole flaxseed. Nutr Cancer. 2005;52(2):156-65.
- Liu Z, Saarinen NM, Thompson LU. Sesamin is one of the major precursors of mammalian lignans in sesame seed (Sesamum indicum) as observed in vitro and in rats. J Nutr. 2006 Apr;136(4):906-12.