Az ízületi fájdalom gyakori a felnőttek körében, még azoknál is, akiknek nincs ízületi gyulladásuk.(1)
A tartós kellemetlenségek megnehezítik a mindennapi tevékenységek végzését.(2-4) Emellett a fájdalom értelemszerűen rontja az életminőséget.
A fájdalom és a merevség a napi fizikai aktivitás csökkenéséhez is vezethet, ami káros az általános egészségre.
A fájdalomcsillapító gyógyszereket nem hosszú távú használatra tervezték, és sok esetben komoly mellékhatásokkal járnak.(5,6)
A tudósok két olyan növényi kivonatot azonosítottak, amelyek bizonyítottan jótékony hatással vannak az ízületek egészségére.
Egy nem artritiszes térdízületi fájdalomban szenvedő betegek körében végzett vizsgálatban a gyógynövénykivonatokat szedő alanyok hat perc alatt jelentős, 118 méterrel hosszabb sétát tudtak tenni, mint a placebót szedők.(7)
A növényi kivonatok csoportjában a mozgástartomány is jelentősen megnőtt és az ízületi fájdalom is csökkent.(7)
Ízületi fájdalom és gyógyszerek
Az ízületi fájdalom akár a háttérben meghúzódó gyulladás tünete is lehet.
Bizonyos esetekben az ízületi fájdalom és/vagy gyulladás a porc kopásának eredménye.(8)
Az általános fájdalomcsillapítók rövid távon segíthetnek, de veszélyesebbnek bizonyulnak, mint korábban gondolták.
Egy metaanalízis szerint az ibuprofen (Motrin®, vagy Advil®) egy hétnél rövidebb ideig történő szedése 48%-kal, a naproxen (Aleve®) egy hétig való alkalmazása pedig 53%-kal növeli a szívroham kockázatát a nem használókhoz képest.(5)
E kockázatok tudatában a tudósok biztonságos kezelést kezdtek keresni az ízületi fájdalomra.
Két olyan tápanyagot azonosítottak, amelyek együttesen csökkentik az ízületi merevséget és fájdalmat.
Egy klinikai vizsgálatban ezek az összetevők lehetővé tették a betegek számára, hogy gyorsabban és messzebbre sétáljanak, valamint javították a térdízület rugalmasságát és mozgástartományát.(7)
Tamarind
A kutatók a tamarind leveleiben és magjaiban olyan tápanyagokat azonosítottak, amelyek védik az ízületek egészségét.
Az indiai és afrikai gyógyászatban már régóta alkalmazzák gyulladáscsökkentő hatása miatt.(9)
A tamarindot tradicionálisan alkalmazzák még lázcsillapításra, májbetegségek kezelésére és az emésztés támogatására is.
A tamarind gazdag procianidinekben, egy antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező polifenolcsoportban. Foszfort, káliumot, kalciumot és magnéziumot is tartalmaz.(9)
Annak érdekében, hogy a leghatékonyabban kezeljék az ízületi fájdalmat és merevséget, a kutatók a tamarindot egy további, szintén gyulladáscsökkentő hatásáról ismert vegyülettel kombinálták.
Kurkuma
A kurkumát már közel 4000 éve használják a hagyományos gyógyászatban.(10) A rizóma, vagyis a föld alatti szár, gazdag forrása a kurkuminoidoknak nevezett polifenolok csoportjának.(7)
A legismertebb kurkuminoid, a kurkumin, a tudományos és orvosi szakirodalomban különösen erős gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult.(11,12)
Egy áttekintő tanulmány hat humán kísérlet adatait ismertette, és arra a következtetésre jutott, hogy a kurkumin biztonságos gyulladáscsökkentő hatású.(12)
A kurkumin emellett szabadgyök-megkötő és képes befolyásolni az antioxidáns enzimek expresszióját bizonyos sejtvonalakban.(13,14)
Alapos klinikai vizsgálat
A tudósok kifejlesztették a tamarindmag és a kurkuma rizóma kivonatának 6:3 arányú keverékét.(7) Egy holland, amerikai és indiai kutatócsoport ezt a keveréket egy randomizált, kontrollált klinikai vizsgálatban tesztelte, amely két indiai helyszínen zajlott.(7)
A kutatócsoport egészséges, nem artritiszes felnőtt önkénteseket vett fel, akik fizikai aktivitás okozta térdízületi panaszokat tapasztaltak. Férfiakat és nőket vontak be, átlagéletkoruk 45 év volt.
A 90 résztvevőt három csoportba osztották:(7)
Az 1. csoport naponta kétszer 125 mg keveréket kapott (összesen napi 250 mg-ot).
A 2. csoport naponta kétszer 200 mg keveréket kapott (összesen napi 400 mg).
A 3. csoport placebót kapott.
A vizsgálat 90 napig tartott. A tudósok az ízületi funkciók és a fájdalom alapos felmérése érdekében a testmozgást követően számos vizsgálatot végeztek:(7)
Elsődleges vizsgálat:
• Hatperces sétateszt, amely a hat perc alatt megtett távolságot méri.
Másodlagos vizsgálatok:
• Stair-Climb Test, amely azt méri, mennyi idő alatt sikerült kilenc lépcsőfokon fel- és lesétálni.
• Vizuális analóg skála, amelyben a résztvevők azt értékelik, hogy milyen fájdalmat éreznek.
• WOMAC-skála (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index), amely 24 kérdésből áll, a fájdalom, a merevség és a fizikai működés felmérésére.
• Range-of-Motion Knee Flexion, amely a térd mozgékonyságát értékeli.
A fájdalom enyhítése és a teljesítmény fokozása
A tamarind-kurkuma keverék szedése minden mért hatásban, vagy tulajdonságban javulást eredményezett.
Ami a másodlagos vizsgálatokat illeti, a WOMAC és a vizuális analóg skálán a kezelt részt vevők mind a fájdalomcsillapítás, mind a mozgásszervi funkciók tekintetében jelentős javulásról számoltak be a placebót szedőkhöz képest.(7)
A WOMAC-skála által értékelt fizikai funkciók közé tartoztak az olyan szokásos napi tevékenységek, mint a vásárlás, a házimunka, a lépcsőzés, az ülésből való felállás, a hajolgatás, az autóba való be- és kiszállás, vagy a zokni felhúzása.
A Stair-Climb teszt megerősítette továbbá, hogy a keveréket szedők rövidebb idő alatt tudtak fel- és lemenni a lépcsőn.
Az elsődleges vizsgálat, a hatperces séta tesztnek az eredményei még lenyűgözőbbek voltak.
Nagyobb megtett távolság
A hatperces gyalogló teszt azt mutatta, hogy mindkét kezelt csoportban 14 nap alatt nőtt a gyaloglási távolság. Ekkorra mindkét csoport felülmúlta a placebocsoportot a gyaloglótávolság tekintetében.
A napi 400 mg-os keveréket szedő alanyok 90 nap alatt hat perc alatt képesek voltak megtenni:(7)
40 lépéssel többet, mint a napi 250 mg-ot szedők, és
118 lépéssel többet, mint a placebocsoport.
A kezelés megkezdése előtt megtett távolsághoz képest a 90 napos kezelés után a megtett távolság:(7)
7,4%-kal nőtt a napi 250 mg-ot szedő csoportban, és
10,4%-kal a napi 400 mg-ot szedő csoport esetében.
Fokozott gyaloglási sebesség
Mindkét kezelési csoportban nőtt a gyaloglási sebesség az első 60 nap alatt, és ezt a nagyobb sebességet a 90 nap végén is megtartották:(7)
A napi 250 mg-ot szedő önkéntesek átlagos gyaloglási sebessége 0,29 km/h-val nőtt és
a napi 400 mg-ot szedő önkéntesek átlagos járási sebessége 0,4 km/órával, 4 km/óráról 4,4 km/órára nőtt.
Ezek nem csekély javulások. Egy 70 év feletti férfiakkal végzett vizsgálatban a tudósok megállapították, hogy az 53,9 hónapos időszak alatt nem volt haláleset azok között, akik körülbelül 4,8 km/óra sebességgel tudtak sétálni.(15)
Ugyanez a tanulmány megállapította, hogy ezeknél a férfiaknál az 2,9 km/óránál gyorsabb gyaloglás 23%-kal csökkentette a halálozás kockázatát.(15)
Nagyobb mozgástartomány
Az ízületek javulásának másik fontos mércéje a mozgástartomány volt.
A Range-of-Motion Knee Flexion vizsgálat a térd állapotának felmérésére szolgál. A teljesen egyenes térdízület 0°-os, a teljesen behajlított térd pedig 135°-os hajlítást mutat. Ezek a „normális” ROM mérések.
A vizsgálat végén a növényi kivonat-keveréket szedő résztvevők a kiindulási értékhez képest akár 4,34%-os javulást mutattak a térdhajlításban. A placebocsoport csupán 0,82%-os javulást mutatott. Ez több mint ötször nagyobb javulást jelent a tamarind-kurkuma csoportban!
A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a tamarind-kurkuma keverék jelentősen enyhítette a térdfájdalmat az edzés után is, és javította az ízületi funkciókat nem artritiszes felnőtteknél.(7)
A tamarind és a kurkuma együttes hatása
A gyulladás gyakran kulcsfontosságú tényező az ízületi fájdalom és merevség kialakulásában.
A gyulladásban két kulcsfontosságú enzim vesz részt:
Az 5-LOX (5-lipoxigenáz) enzim az arachidonsavat leukotriének néven ismert gyulladáskeltő vegyületekké alakítja át, és a
A COX2 (ciklooxigenáz 2) enzim az arachidonsavat olyan gyulladáskeltő közvetítőkké alakítja át, mint a prosztaglandin E2.
A tamarind és a kurkuma gátolja ezt a két, a gyulladáskeltő vegyületek termelésében részt vevő enzimet.(10,16-19)
A korábban ismertetett klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a tamarind és kurkuma kivonatok keveréke jelentősen növelte a mozgástartományt és csökkentette az ízületi fájdalmat a nem artritiszes térdízületi fájdalmakban szenvedő személyeknél a testmozgást követően.(7)
A keverék antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segítenek az ízületi sejtek és szövetek védelmében.
Ez a keverék együttesen jelentősen javíthatja a járási sebességet, a funkcionális korlátozottságot, valamint az ízületi mozgástartományt és fájdalmat.
Áttekintés
Az ízületi merevség és fájdalom korlátozhatja a fizikai aktivitást és ronthatja az életminőséget.
Az ízületi fájdalom egyik tényezője sok esetben a gyulladás.
Az ízületi porcok kopása gyulladással kombinálva az ízületi fájdalom további gyakori okai.
A tudósok két növény, a tamarind és a kurkuma kivonatát kombinálták, amelyek régóta ismertek gyulladáscsökkentő hatásukról.
Egy nem artritiszes férfiak és nők körében végzett klinikai vizsgálat 90 napon belül jelentős javulást mutatott a funkcionális képességekben, például a gyaloglási távolságban és sebességben, a térd mozgástartományában és az ízületi fájdalomban.
Michael Downey
(A cikk erről a termékről szól: Life Extension, Joint Mobility. A linkre kattintva 5% kedvezményt biztosítunk.)
Hivatkozások:
1. Available at: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-pain-and-problems. Accessed August 23, 2021.
2. Pisters MF, Veenhof C, van Dijk GM, et al. The course of limitations in activities over 5 years in patients with knee and hip osteoarthritis with moderate functional limitations: risk factors for future functional decline. Osteoarthritis Cartilage. 2012 Jun;20(6):503-10.
3. Feinglass J, Thompson JA, He XZ, et al. Effect of physical activity on functional status among older middle-age adults with arthritis. Arthritis Rheum. 2005 Dec 15;53(6):879-85.
4. Rosemann T, Kuehlein T, Laux G, et al. Osteoarthritis of the knee and hip: a comparison of factors associated with physical activity. Clin Rheumatol. 2007 Nov;26(11):1811-7.
5. Bally M, Dendukuri N, Rich B, et al. Risk of acute myocardial infarction with NSAIDs in real world use: bayesian meta-analysis of individual patient data. BMJ. 2017 May 9;357:j1909.
6. Hsu CC, Wang H, Hsu YH, et al. Use of Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs and Risk of Chronic Kidney Disease in Subjects With Hypertension: Nationwide Longitudinal Cohort Study. Hypertension. 2015 Sep;66(3):524-33.
7. Rao PS, Ramanjaneyulu YS, Prisk VR, et al. A Combination of Tamarindus indica seeds and Curcuma longa Rhizome Extracts Improves Knee Joint Function and Alleviates Pain in Non-Arthritic Adults Following Physical Activity. Int J Med Sci. 2019;16(6):845-53.
8. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482326/. Accessed August 23, 2021.
9. De Caluwé E, Halamová K, Van Damme P. Tamarind (Tamarindus indica L.): A Review of Traditional Uses, Phytochemistry and Pharmacology.African Natural Plant Products: New Discoveries and Challenges in Chemistry and Quality. Vol 1021: American Chemical Society; 2009:85-110.
10. Aggarwal S, Ichikawa H, Takada Y, et al. Curcumin (diferuloylmethane) down-regulates expression of cell proliferation and antiapoptotic and metastatic gene products through suppression of IkappaBalpha kinase and Akt activation. Mol Pharmacol. 2006 Jan;69(1):195-206.
11. Chandran B, Goel A. A randomized, pilot study to assess the efficacy and safety of curcumin in patients with active rheumatoid arthritis. Phytother Res. 2012 Nov;26(11):1719-25.
12. Chainani-Wu N. Safety and anti-inflammatory activity of curcumin: a component of tumeric (Curcuma longa). J Altern Complement Med. 2003 Feb;9(1):161-8.
13. Farombi EO, Shrotriya S, Na HK, et al. Curcumin attenuates dimethylnitrosamine-induced liver injury in rats through Nrf2-mediated induction of heme oxygenase-1. Food Chem Toxicol. 2008 Apr;46(4):1279-87.
14. Abrahams S, Haylett WL, Johnson G, et al. Antioxidant effects of curcumin in models of neurodegeneration, aging, oxidative and nitrosative stress: A review. Neuroscience. 2019 2019/05/15/;406:1-21.
15. Stanaway FF, Gnjidic D, Blyth FM, et al. How fast does the Grim Reaper walk? Receiver operating characteristics curve analysis in healthy men aged 70 and over. BMJ. 2011 Dec 15;343:d7679.
16. Komakech R, Kim YG, Matsabisa GM, et al. Anti-inflammatory and analgesic potential of Tamarindus indica Linn. (Fabaceae): a narrative review. Integr Med Res. 2019 Sep;8(3):181-6.
17. Chun KS, Keum YS, Han SS, et al. Curcumin inhibits phorbol ester-induced expression of cyclooxygenase-2 in mouse skin through suppression of extracellular signal-regulated kinase activity and NF-kappaB activation. Carcinogenesis. 2003 Sep;24(9):1515-24.
18. Kunnumakkara AB, Guha S, Krishnan S, et al. Curcumin potentiates antitumor activity of gemcitabine in an orthotopic model of pancreatic cancer through suppression of proliferation, angiogenesis, and inhibition of nuclear factor-kappaB-regulated gene products. Cancer Res. 2007 Apr 15;67(8):3853-61.
19. Ponnurangam S, Mondalek FG, Govind J, et al. Urine and serum analysis of consumed curcuminoids using an IkappaB-luciferase surrogate marker assay. In Vivo. 2010 Nov-Dec;24(6):861-4.
20. Krishnamoorthy N, Abdulnour RE, Walker KH, et al. Specialized Proresolving Mediators in Innate and Adaptive Immune Responses in Airway Diseases. Physiol Rev. 2018 Jul 1;98(3):1335-70.
21. Serhan CN, Chiang N, Dalli J. New pro-resolving n-3 mediators bridge resolution of infectious inflammation to tissue regeneration. Mol Aspects Med. 2018 Dec;64:1-17.
22. Souza PR, Marques RM, Gomez EA, et al. Enriched Marine Oil Supplements Increase Peripheral Blood Specialized Pro-Resolving Mediators Concentrations and Reprogram Host Immune Responses: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study. Circ Res. 2020 Jan 3;126(1):75-90.