A toxikus pozitivitás a pozitív gondolkodás rögeszméje. Azt a hitet képviseli, hogy az embereknek minden élményt pozitívan kell értékelniük, még azokat is, amelyek mélységesen tragikusak.
A mérgező pozitivitás elnyomja a negatív érzelmeket, lekicsinyli a gyászt, és nyomást gyakorol az emberekre, hogy boldognak tettessék magukat, még akkor is, ha éppen küzdenek.
Bizonyos esetekben ez lehet öncélú is. Például előfordulhat, hogy valaki megpróbál mindig boldognak tűnni azzal, hogy mindent pozitív színben tüntet fel. De lehet külső nyomás is, amikor valaki azt mondja egy gyászoló számára, hogy lépjen tovább, vagy keresse a veszteségében a pozitívumot.
Mi az a toxikus pozitivitás?
Több évtizeden keresztül a könyvek és a média hangsúlyozta a pozitív gondolkodás potenciális előnyeit, és vannak bizonyíték arra, hogy ez valóban javíthatja a mentális egészséget. Egy 2018-as, egyetemisták körében végzett tanulmány például arra utal, hogy a magas önbecsülés támogathatja a pozitív gondolkodást, csökkentve ezzel az öngyilkos gondolatok kockázatát.
A pozitív gondolkodás előnyeit kiemelő adatok azonban azt is kimutatták, hogy az olyan tényezők, mint a társadalmi támogatás és az énhatékonyság – vagyis az egyén megküzdési képessége -, kölcsönhatásban vannak a pozitív gondolkodással, és javítják a jólétet. A pozitív gondolkodás nem légüres térben létezik, és nem csodaszer az élet minden kihívására.
A toxikus pozitivitás a pozitív gondolkodást erőlteti, mint a problémák egyetlen megoldását, és azt követeli, hogy a személy kerülje a negatív gondolkodást, vagy a negatív érzelmek kifejezését.
A pozitív gondolkodással kapcsolatos kutatások általában az optimista szemlélet előnyeire összpontosítanak, amikor egy problémával szembesülünk. A toxikus pozitivitás ezzel szemben pozitív gondolkodást követel az emberektől, függetlenül az őket érő kihívásoktól, ezáltal elnyomva érzelmeiket és visszatartva őket attól, hogy társadalmi támogatást keressenek.
Néhány példa a toxikus pozitivitásra:
• Azt mondani egy szülőnek, akinek meghalt a gyermeke, hogy örüljön, hogy legalább gyerekei lehetnek.
• Egy katasztrófa után azt állítani, hogy „minden okkal történik”.
• Arra buzdítani valakit, hogy egy lesújtó veszteség pozitív aspektusaira koncentráljon.
• Azt mondani valakinek, hogy tegye túl magát a gyászon, vagy a szenvedésen, és koncentráljon az életében lévő jó dolgokra.
• Erősebbnek, vagy szimpatikusabbnak bélyegezni azokat az embereket, akik mindig pozitívnak tűnnek, vagy nem osztják meg az érzelmeiket.
• Valaki aggodalmainak elhessegetése azzal, hogy „lehetne rosszabb is”.
Miért veszélyes és kockázatos?
Az általánosan pozitív szemlélet egyáltalán nem ártalmas. Azonban aki úgy gondolja, hogy csak pozitívnak kell lennie, az figyelmen kívül hagyhatja a valódi gondokat, vagy nem fog a mögöttes mentális egészségi problémákra megoldást találni.
Hasonlóképpen, azok az emberek, akik másoktól pozitív hozzáállást követelnek, nem nyújtanak elegendő támogatást, vagy elérhetik, hogy a szeretteik megbélyegezve és elítélve érezzék magukat.
A toxikus pozitivitás néhány kockázata a következő:
• A valódi veszélyek figyelmen kívül hagyása: A családon belüli erőszakkal kapcsolatos 29 tanulmány 2020-as narratív áttekintése megállapította, hogy a pozitív torzítás miatt a bántalmazást átélők alábecsülik annak súlyosságát, és továbbra is bántalmazó kapcsolatban maradnak. Az optimizmus, a remény és a megbocsátás növeli annak kockázatát, hogy az emberek a bántalmazójukkal maradnak, ezáltal pedig a bántalmazás eszkalálódásának vannak kitéve.
• A veszteség lekicsinylése: A gyász és a szomorúság normális a veszteség esetén. Az a személy, aki ismételten azt az üzenetet hallja, hogy lépjen tovább, vagy legyen boldog, úgy érezheti, hogy mások nem törődnek a veszteségével. Egy gyermekét elvesztett szülő például úgy érezheti, hogy gyermeke mások számára jelentéktelen volt, ami tovább súlyosbítja a gyászát.
• Elszigeteltség és megbélyegzés: Azok az emberek, akik úgy érzik, hogy kénytelenek mosolyogni a nehézségek ellenére is, kevésbé valószínű, hogy támogatást keresnek. Elszigetelve érezhetik magukat, vagy akár szégyellhetik érzéseiket, ami visszatartja őket attól, hogy segítséget kérjenek. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság szerint a megbélyegzés visszatarthatja az embert attól, hogy mentális egészségügyi kezelést keressen.
• Kommunikációs problémák: Minden kapcsolatnak vannak kihívásai. A toxikus pozitivitás arra ösztönzi az embereket, hogy figyelmen kívül hagyják ezeket a kihívásokat, és a pozitívumokra koncentráljanak. Ez a megközelítés tönkreteheti a kommunikációt és a kapcsolati problémák megoldásának képességét.
• Alacsony önbecsülés: Mindenki átél néha negatív érzelmeket. A toxikus pozitivitás arra ösztönzi az embereket, hogy ne vegyenek tudomást a negatív érzelmeikről, pedig azok elfojtása csak még erősebbé teheti őket. Ha valaki képtelen pozitívan érezni, azt gondolhatja, hogy kudarcot vallott.
Nem baj, ha nem vagyunk mindig pozitívak?
Az emberek az érzelmek széles skáláján mozognak, amelyek mindegyike fontos része a jólétnek. A félelem például veszélyes helyzetre figyelmeztethet, míg a harag normális reakció az igazságtalanságra, vagy a rossz bánásmódra. A szomorúság egy veszteség mélységét jelezheti.
Ezen érzelmek el nem ismerése azt jelenti, hogy figyelmen kívül hagyjuk azokat a lépéseket, amelyek által fejlődhetünk. Sőt, ha nem beszélünk róluk, attól még nem tűnnek el. A legtöbb embernek időnként segítségre van szüksége az érzelmei kezeléséhez. Az érzelmek kifejezése önmagában is csökkentheti azok erejét, és segíthet az embernek abban, hogy kevésbé érezzék magukat „csapdába esve”.
Egyes kutatások szerint az érzelmekről – beleértve a negatív érzelmeket is – való beszélgetések még abban is segíthetnek, hogy az agy hatékonyabban dolgozza fel az érzéseket. Egy régebbi tanulmány szerint az érzelmek megnevezése és az érzelmekről való beszéd hatással van az érzelmekhez kapcsolódó idegpályák működésére. Ez a megállapítás arra utal, hogy az érzésekről való beszélgetés hatására az érzelmek kevésbé érződnek nyomasztónak.
Hogyan kerüljük el a mérgező pozitivitást
Néhány stratégia arra, hogyan kerülhetjük el a toxikus pozitivitást:
• Ismerjük el, hogy a negatív érzelmek normálisak és az emberi tapasztalat fontos részét képezik.
• Azonosítsuk és nevezzük meg az érzelmeket ahelyett, hogy megpróbálnánk elkerülni őket.
• Beszélgessünk megbízható emberekkel az érzelmekről, beleértve a negatív érzéseket is.
• Keressünk támogatást olyan emberektől, akik nem ítélkeznek, például megbízható barátoktól vagy terapeutától.
A mérgező pozitivitás másokra való ráerőltetését a következőkkel lehet elkerülni:
• Bátorítsuk az embereket, hogy nyíltan beszéljenek az érzelmeikről.
• A negatív érzelmekkel való megbarátkozás
• Kerüljük el, hogy megpróbáljunk pozitívan reagálni mindenre, amit valaki mond nekünk.
Összefoglalás
A toxikus pozitivitás arra ösztönzi az embereket, hogy ne vegyenek tudomást a rossz érzésekről, ami potenciálisan felerősíti ezen érzések erejét.
Bár a pozitív gondolkodás kínál bizonyos előnyöket, senki sem tud mindig pozitívan gondolkodni.
Ha valakit arra kényszerítünk, hogy csak pozitív érzelmeket mutasson, az megfojthatja a kommunikációs képességét, ráadásul önmagát is kellemetlenül érezheti, amiért negatív gondolatai vannak.
Zawn Villines